Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
Trójka
Agnieszka Szałowska 11.12.2012

Prasujemy, belujemy ... przeżyjemy!

- Za dotację z urzędu pracy kupiliśmy samochód, za pieniądze z PFRON - prasę. Od sierpnia pracujemy bez wynagrodzenia, ale w perspektywie jest bycie na swoim - opowiadają członkowie spółdzielni "Nowe życie".
Spółdzielnia socjalna Nowe życie w KołobrzeguSpółdzielnia socjalna "Nowe życie" w Kołobrzegufot. Katarzyna Błaszczyk

W sierpniu tego roku ośmioro niepełnosprawnych i bezrobotnych założyło w Kołobrzegu spółdzielnię socjalną. Postanowili zajmować się ekologią, a konkretnie zbieraniem makulatury i plastiku. Choć realizacja przedsięwzięcia jest trudniejsza niż oczekiwali, nie tracą zapału. Są przekonani, że ich biznes się uda.
Najlepsze reportaże najlepszych reportażystów Polskiego Radia >>>
- Oni byli bezrobotni od wielu lat co oznacza, że nie mieli oszczędności, żadnych zasobów własnych. Największym problemem był więc brak środków na wydatki, których nie można było pokryć z dotacji - wyjaśnia sytuację Grażyna Foszcz-Mirecka, dyrektor kołobrzeskiego MOPS. Jej zdaniem pierwsze wpłaty ze sprzedaży sprasowanych odpadów postawi spółdzielnię na nogi.

Dlaczego mieszkańcy Kołobrzegu decydują się na korzystanie z usług spółdzielni socjalnej?

Wysłuchaj całego reportażu Katarzyny Błaszczyk "Raj za makulaturę", w którym wypowiadali się m.in. Witold Popławski i Mirosława Jabłońska z "Nowego życia".

Reportaż powstał w ramach projektu Uda się – upowszechnianie idei przedsiębiorczości społecznej w Polsce, dofinansowanego ze środków Funduszu Inicjatyw Obywatelskich.

/