Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
Trójka
Ewa Dryhusz 29.08.2013

Murale tworzą historię Muranowa

- Dla nas murale mają dwa znaczenia. Chodzi o odczarowanie Muranowa i nadanie mu barw, a także uporządkowanie bram. Chodzi o to, by mural bawił, ale też czegoś uczył, był zakorzeniony w miejscu - opowiada Eliza Więcław, skarbnik w Stowarzyszeniu Inicjatyw Społeczno-Kulturalnych Stacja Muranów.
Mural na ul. Nowolipki 17Mural na ul. Nowolipki 17Marianna Sowińska

Murale są malowane na ślepych elewacjach i prześwitach bram. Jednym mieszkańcom to się podoba, innym nie. Ale niewątpliwie jest to coś, co wyróżnia Muranów…

- Mural dotyczy znanych kobiet Muranowa, zawiera portrety sześciu wybitnych mieszkanek sprzed wojny, z czasów wojny i krótko po wojnie - opowiada Anna Koźbiel, współautorka muralu na Nowolipiu 3.
Muranów powstał od zera. Projekt architektoniczny przygotował tuż po wojnie Bogdan Lachert. - Chciał stworzyć takie miejsce do życia: pełne zieleni, placów zabaw. Ale jednocześnie miał to być swego rodzaju pomnik - opowiada Eliza Więcław o pomyśle na mural upamiętniający Lacherta.

Posłuchaj innych Trójkowych reportaży >>>
Anna Koźbiel i Adam Walas rozpoczęli prace związane z odtworzeniem - po remoncie budynku - jednego z najciekawszych warszawskich murali zatytułowanego "Esperanto”. To także jeden z pierwszych murali na Muranowie z 2011 roku, z postaciami Zamenhofa i osób znanych z historii, kultury i popkultury, które wypowiadają swoje kwestie w międzynarodowym języku... oczywiście esperanto.
Reportaż "Murale Muranowa" przygotowała Urszula Żółtowska-Tomaszewska.
(ed)