Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
Trójka
Gabriela Skonieczna 10.09.2021

Prymas Tysiąclecia w rozmowach. O zaangażowaniu w sprawy Kościoła i Polski

"Chodzi nam o rząd dusz" to słuchowisko dokumentalne Radia Lublin, które zaprosiliśmy na "Scenę teatralna Trójki" w okolicznościach szczególnych – beatyfikacji księdza kardynała prymasa Stefana Wyszyńskiego oraz matki Elżbiety Róży Czapskiej.

Projekt Wyszyński 1200x660@2_C2@2x.png
Kardynał Stefan Wyszyński – serwis specjalny Polskiego Radia

Sami nie podołaliśmy wyzwaniu. Nie ma bowiem trudniejszego zadania: przedstawić w dramacie osobistości tego formatu, ważne dla społeczności katolickiej, pamiętając zarazem o tych, dla których sens ich posłania nie jest oczywisty. Największą trudność stanowi problematyka religijna, nie tylko w mediach świeckich. Wymaga ona ogromnej wiedzy, zaangażowania, ale zarazem dystansu, delikatności i umiejętności wyważania racji. Słuchowiska, które podejmowały temat, dostępne nam, sytuują prymasa na tle polityki PRL, co zrozumiałe. Dramaturgia zmagań z komunistyczną władzą, jakkolwiek to brzmi, jest wyrazista i zajmująca, z perspektywy czasu odległego od tamtej epoki. 

Słuchowisko Radia Lublin, które wybraliśmy, opowiada o zaangażowaniu Prymasa w sprawy Kościoła i ówczesnej Polski. Do dialogów Kardynała Stefana Wyszyńskiego z Władysławem Gomułka twórcy słuchowiska dotarli dzięki stenogramom ich rozmów. Dziennikarka Radia Lublin Małgorzata Żurakowska otrzymała pierwszą nagrodę za słuchowisko "Chodzi nam o rząd dusz" na 35. Międzynarodowym Festiwalu Filmów i Multimediów "Niepokalana 2020". Słuchowisko miało swoją premierę na antenie Radia Lublin 27 czerwca 2020 roku. 


NAC Wyszyński  procesja 1200.jpg
Wielki mąż stanu i ciepły człowiek. Prymas Stefan Wyszyński. Reportaż [POSŁUCHAJ]

Prezentujemy je w finale dnia beatyfikacji. Żałujemy jednocześnie, że nie powstała sztuka o spotkaniach prymasa z matką Elżbietą, dotykająca subtelnej problematyki ich duchowości i oddania sprawom człowieka cierpiącego, samotnego, zgubionego. Na metafizykę i poezję w tym kontekście przyjdzie nam jeszcze poczekać, może dojrzeć do uprawiania sztuki ogarniającej uniwersum i transcendencje. Po emisji słuchowiska przypomnimy fragment naszej lektury "Pro Memoria", zapisków Kardynała Wyszyńskiego z czasu uwięzienia. Będzie to fragment zamykający te zapiski, a więc opowiadający o okolicznościach uwolnienia kardynała. Od jego powrotu z Komańczy zaczyna się historia opowiedziana w słuchowisku.


Fragmenty "Pro Memoria" czytał w Trójce Wiesław Komasa wiosna 2020 roku, w warunkach pierwszego lockdownu.

Dziękując Radiu Lublin za udostępnienie nam nagrodzonego słuchowiska, zapraszamy.

Barbara Marcinik i Wojciech Dorosz – wydawca.

Do słuchania "Sceny teatralnej Trójki" zapraszamy w niedzielę (12 września) o godz. 20.05.

Jarosław Praszczałek – "Chodzi nam o rząd dusz"

Adaptacja radiowa i reżyseria – Małgorzata Żurakowska

Muzyka – Jarosław Praszczałek
nac stefan wyszyński 1200.jpg
Biograf Prymasa Tysiąclecia: z matką Różą Czacką łączyła ich duchowa przyjaźń

Udział biorą:

Kardynał Stefan Wyszyński – Jerzy Kurczuk

Władysław Gomułka – Tomasz Bielawiec

Autor tekstu – Jarosław Praszczałek

Archiwistka – Jagoda Nowińska

Funkcjonariusz – Jarosław Zoń
(Tekst: Barbara Marcinik)
tagi: