Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
polskieradio.pl
Artur Jaryczewski 23.04.2014

Egzamin gimnazjalny 2014: ważne informacje

Od 23 do 25 kwietnia swoją wiedzę sprawdzać będą gimnazjaliści. W tych dniach uczniowie trzecich klas szkół gimnazjalnych przystąpią do egzaminu, który zdecyduje o ich dalszej przyszłości.
Egzamin gimnazjalny 2014: ważne informacjesxc.hu/public domain

Egzamin gimnazjalny trwa trzy dni i składa się z kilku części. Pierwszy dzień to część humanistyczna - historia i wiedza o społeczeństwie oraz język polski. Drugi dzień, to część matematyczno-przyrodnicza - test z przedmiotów przyrodniczych oraz zadania z matematyki. I wreszcie trzeci dzień to język obcy nowożytny - oczywiście najpopularniejszy jest język angielski, ale wielu gimnazjalistów zdaje też język niemiecki, język francuski, włoski, rosyjski czy hiszpański.

Termin egzaminu gimnazjalnego

a)część humanistyczna - 23 kwietnia 2014 r. (środa)

- z zakresu historii i wiedzy o społeczeństwie - godz. 9:00

- z zakresu języka polskiego - godz. 11:00

b) część matematyczno-przyrodnicza - 24 kwietnia 2014 r. (czwartek)

- z zakresu przedmiotów przyrodniczych - godz. 9:00

- z zakresu matematyki - godz. 11:00

c) język obcy nowożytny - 25 kwietnia 2014 r. (piątek)

- na poziomie podstawowym - godz. 9:00

- na poziomie rozszerzonym - godz. 11:00

Jak będzie wyglądał egzamin?

Na egzaminie z wiedzy humanistycznej gimnazjaliści jako pierwszy dostaną blok zadań z historii i wiedzy o społeczeństwie. Na rozwiązanie ich będą mieli 60 minut (uczniowie z dysleksją 80 minut). Po godzinnej przerwie gimnazjaliści przystąpią do bloku zadań z języka polskiego. Na rozwiązanie ich będą mieli 90 minut (dyslektycy 135 minut).

Na egzaminie z wiedzy matematyczno-przyrodniczej uczniowie też będą mieli do rozwiązania dwa bloki zadań. W pierwszym znajdą się zadania z nauk przyrodniczych - biologii, chemii, fizyki i geografii. W drugim bloku będą zadania z matematyki. Na rozwiązanie zadań z pierwszego bloku gimnazjaliści dostaną 60 minut (dyslektycy 80 minut), a z drugiego - 90 minut (dyslektycy 135 minut). Pomiędzy blokami będzie godzinna przerwa.

Egzamin z języka obcego przeprowadzany będzie na dwóch poziomach. Najpierw będzie test na poziomie podstawowym. Na rozwiązanie zadań uczniowie będą mieli 60 minut (dyslektycy 80 minut). Po godzinnej przerwie gimnazjaliści przystąpią do testu na poziomie rozszerzonym. Potrwa on 60 minut (dla dyslektyków 90 minut). Egzamin na poziomie rozszerzonym będzie zdawać tylko część uczniów. Egzamin będzie przeprowadzany z angielskiego, niemieckiego, rosyjskiego, francuskiego, hiszpańskiego i włoskiego.

Co zabrać na egzamin?

Na egzamin uczeń (słuchacz) przynosi ze sobą wyłącznie przybory do pisania i rysowania: pióro lub długopis z czarnym tuszem/atramentem, ołówek przeznaczony jedynie do rysowania, gumkę, linijkę, ekierkę, cyrkiel i kątomierz. Nie wolno używać kalkulatora. Nie wolno przynosić i używać żadnych urządzeń telekomunikacyjnych.

cke.edu.pl/PAP/polskieradio.pl/aj