Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
IAR
Martin Ruszkiewicz 22.04.2014

Egzamin gimnazjalny 2014. Jak pokonać egzaminacyjny stres?

Niektórzy jeszcze intensywnie się uczą, inni wolą się zrelaksować i w ten sposób zapanować nad stresem. W środę w całej Polsce rozpoczyna się 3-dniowy egzamin gimnazjalny.
Egzamin gimnazjalny 2014. Jak pokonać egzaminacyjny stres?Glow Images/East News

>>> Egzamin gimnazjalny 2014: ważne informacje <<<

W województwie podlaskim przystąpi do niego około 12 tysięcy uczniów. Sprawdziliśmy, co najbardziej stresuje białostockich gimnazjalistów.

- Stresuje się egzaminem gimnazjalnym, bo wiem, że od tego zależy do jakiego liceum się dostanę. Mam świadomość, że jak napiszę źle to później będę miała kłopoty - mówiła jedna z uczennic. - Gdyby ten egzamin miał charakter sprawdzający to bym się nie denerwowała - stwierdziła kolejna z gimnazjalistek pisząca tegoroczny egzamin. - Czym tu się stresować? Na maturze jest większy stres, bo właśnie od tego egzaminu naprawdę wiele zależy - to z kolei opinia jednego z uczniów.

- Ważna jest wiara we własne siły, w to, że uczyliśmy się, przygotowywaliśmy się, i ta wiedza w nas gdzieś przecież jest - tłumaczyła pedagog szkolny Danuta Matreńczyk. - W stresie zawsze trzeba myśleć pozytywnie. To podstawowa zasada - dodała.

__________________________________________________________________________

Egzamin gimnazjalny trwa trzy dni i składa się z kilku części. Pierwszy dzień to część humanistyczna - historia i wiedza o społeczeństwie oraz język polski. Drugi dzień, to część matematyczno-przyrodnicza - test z przedmiotów przyrodniczych oraz zadania z matematyki. I wreszcie trzeci dzień to język obcy nowożytny - oczywiście najpopularniejszy jest język angielski, ale wielu gimnazjalistów zdaje też język niemiecki, język francuski, włoski, rosyjski czy hiszpański.

Termin egzaminu gimnazjalnego

a)część humanistyczna - 23 kwietnia 2014 r. (środa)

- z zakresu historii i wiedzy o społeczeństwie - godz. 9:00

- z zakresu języka polskiego - godz. 11:00

b) część matematyczno-przyrodnicza - 24 kwietnia 2014 r. (czwartek)

- z zakresu przedmiotów przyrodniczych - godz. 9:00

- z zakresu matematyki - godz. 11:00

c) język obcy nowożytny - 25 kwietnia 2014 r. (piątek)

- na poziomie podstawowym - godz. 9:00

- na poziomie rozszerzonym - godz. 11:00

Jak będzie wyglądał egzamin?

Na egzaminie z wiedzy humanistycznej gimnazjaliści jako pierwszy dostaną blok zadań z historii i wiedzy o społeczeństwie. Na rozwiązanie ich będą mieli 60 minut (uczniowie z dysleksją 80 minut). Po godzinnej przerwie gimnazjaliści przystąpią do bloku zadań z języka polskiego. Na rozwiązanie ich będą mieli 90 minut (dyslektycy 135 minut).

Na egzaminie z wiedzy matematyczno-przyrodniczej uczniowie też będą mieli do rozwiązania dwa bloki zadań. W pierwszym znajdą się zadania z nauk przyrodniczych - biologii, chemii, fizyki i geografii. W drugim bloku będą zadania z matematyki. Na rozwiązanie zadań z pierwszego bloku gimnazjaliści dostaną 60 minut (dyslektycy 80 minut), a z drugiego - 90 minut (dyslektycy 135 minut). Pomiędzy blokami będzie godzinna przerwa.

Egzamin z języka obcego przeprowadzany będzie na dwóch poziomach. Najpierw będzie test na poziomie podstawowym. Na rozwiązanie zadań uczniowie będą mieli 60 minut (dyslektycy 80 minut). Po godzinnej przerwie gimnazjaliści przystąpią do testu na poziomie rozszerzonym. Potrwa on 60 minut (dla dyslektyków 90 minut). Egzamin na poziomie rozszerzonym będzie zdawać tylko część uczniów. Egzamin będzie przeprowadzany z angielskiego, niemieckiego, rosyjskiego, francuskiego, hiszpańskiego i włoskiego.

Co zabrać na egzamin?

Na egzamin uczeń (słuchacz) przynosi ze sobą wyłącznie przybory do pisania i rysowania: pióro lub długopis z czarnym tuszem/atramentem, ołówek przeznaczony jedynie do rysowania, gumkę, linijkę, ekierkę, cyrkiel i kątomierz. Nie wolno używać kalkulatora. Nie wolno przynosić i używać żadnych urządzeń telekomunikacyjnych.

cke.edu.pl/PAP/IAR/polskieradio.pl/aj/mr