Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
polskieradio.pl
Katarzyna Karaś 23.04.2014

Egzamin gimnazjalny 2014. Część humanistyczna. Historia, WOS, język polski [pytania, arkusze, opinie]

Rozpoczął się trzydniowy maraton egzaminacyjny. W środę blisko 380 tys. uczniów napisało egzamin gimnazjalny z wiedzy humanistycznej.
Uczniowie gimnazjum nr 21 w Gorzowie Wielkopolskim piszą egzamin gimnazjalnyUczniowie gimnazjum nr 21 w Gorzowie Wielkopolskim piszą egzamin gimnazjalnyPAP/Lech Muszyński

W środę na egzaminie z wiedzy humanistycznej uczniowie jako pierwszy dostali blok zadań z historii i wiedzy o społeczeństwie. Na ich rozwiązanie mieli 60 minut (uczniowie z dysleksją 80 minut). Po godzinnej przerwie gimnazjaliści przystąpili do bloku zadań z języka polskiego. Na rozwiązanie ich mieli 90 minut (dyslektycy 135 minut).


Egzamin gimnazjalny 2014: najważniejsze informacje>>>
Egzamin gimnazjalny 2014: hamonogram>>>

Z jakimi zadaniami musieli zmierzyć się uczniowie?

Test z historii i WOS zawierał 24 zadania. Wszystkie były zamknięte - uczeń sam musiał wybrać prawidłową odpowiedź z zaproponowanych w arkuszu. Czego dotyczyły zadania? Walk gladiatorów, państwa krzyżackiego, powstania Chmielnickiego, strajku szkolnego we Wrześni.

Jedno z zadań zilustrowane zostało drzewem genealogicznym Jagiellonów (przy imionach królów umieszczone były daty ich panowania). Gimnazjaliści posługując się nim mieli zdecydować czy zdania: "Albrecht Hohenzollern został księciem pruskim za panowania w Polsce króla Zygmunta I Starego" i "Następcą Kazimierza Jagiellończyka został jeden z jego braci" są prawdziwe czy fałszywe.


Egzamin gimnazjalny 2014. Historia i WOS - pytania>>>
Egzamin gimnazjalny 2014. Historia i WOS - arkusze>>>

W grupie zadań z wiedzy o społeczeństwie znalazło się takie, w którym uczniowie mieli przypisać odpowiednim organom władzy kompetencje do wydania: 1. uchwały w sprawie wyboru metody ustalenia opłaty za gospodarowanie odpadami komunalnymi oraz ustalenia wysokości stawki takiej opłaty; 2. postanowienia w sprawie zarządzania wyborów do Sejmu Rzeczypospolitej Polskiej i do Senatu Rzeczypospolitej Polskiej; 3. rozporządzenie w sprawie organizacji przyjmowania i rozpatrywania skarg i wniosków.

W innym zadaniu z tej grupy mieli wyciągnąć wnioski z wykresu przedstawiającego wskaźnik inflacji w Polsce w latach 2007-2011. W jeszcze innym, ilustrowanym plakatem, musieli zdecydować czy zachęca on do: A. humanitarnego traktowania zwierząt; B. prowadzenia zdrowego stylu życia; C. wspólnych niedzielnych spacerów; D. aktywnego uczestnictwa w wyborach.

Z kolei na egzaminie z języka polskiego uczniowie musieli napisać rozprawkę o tym, czy ciekawość ułatwia, czy utrudnia życie. Pozostałe polecenia dotyczyły m.in. fragmentu reportażu z Afryki oraz tekstu o książkach i ebookach.


Egzamin gimnazjalny 2014. Język polski - pytania>>>
Egzamin gimnazjalny 2014. Język polski - arkusze>>>

Uczniowie: egzaminy były dość łatwe

Jak przyznał jeden z uczniów Akademickiego Gimnazjum w Nowym Sączu, na początku, jak spojrzał na zadania miał pustkę w głowie i poczucie, że nic nie umie. Jednak, gdy wczytał się w pytania, okazało się, że nie są one trudne, a zagadnienia, które pojawiły się w arkuszu były przerabiane na lekcjach.

Egzamin gimnazjalny 2014. Historia i WOS - opinie uczniów>>>
Egzamin gimnazjalny 2014. Język polski - opinie uczniów>>>

Jego koleżanka oceniła, że nie było zadania, które by ją zaskoczyło. Egzamin nie był też trudny dla jej kolegi, który podkreślił, że na niemal wszystkie pytania odpowiedział ze 100-procentową pewnością.


x-news.pl, TVN24

Co czeka uczniów w czwartek i piątek?

W czwartek na egzaminie z wiedzy matematyczno-przyrodniczej uczniowie też będą mieli do rozwiązania dwa bloki zadań. W pierwszym znajdą się zadania z nauk przyrodniczych - biologii, chemii, fizyki i geografii. W drugim będą zadania z matematyki. Na rozwiązanie zadań z pierwszego bloku gimnazjaliści dostaną 60 minut (dyslektycy 80 minut), a z drugiego - 90 minut (dyslektycy 135 minut). Pomiędzy blokami będzie godzinna przerwa.

Egzamin gimnazjalny 2014. Matematyka - jakich zadań się spodziewać?

W piątek egzamin z języka obcego przeprowadzany będzie na dwóch poziomach. Najpierw będzie test na poziomie podstawowym. Na rozwiązanie zadań uczniowie będą mieli 60 minut (dyslektycy 80 minut). Po godzinnej przerwie gimnazjaliści przystąpią do testu na poziomie rozszerzonym. Potrwa on 60 minut (dla dyslektyków 90 minut). Egzamin na poziomie rozszerzonym będzie zdawać tylko część uczniów - tylko ci, którzy w gimnazjum kontynuują naukę danego, wybranego języka obcego rozpoczętą w szkole podstawowej. Egzamin będzie przeprowadzany z angielskiego, niemieckiego, rosyjskiego, francuskiego, hiszpańskiego i włoskiego. Najczęściej wybieranym językiem obcym jest język angielski.

Wyniki w czerwcu

Testy rozwiązane przez uczniów zostaną zakodowane. Sprawdzać je będą egzaminatorzy z okręgowych komisji egzaminacyjnych. Wyniki uczniowie poznają w czerwcu.

Wynik egzaminu z części humanistycznej, matematyczno-przyrodniczej oraz z języka obcego na poziomie podstawowym będzie miał wpływ na przyjęcie ucznia do wybranej przez niego szkoły ponadgimnazjalnej.

Uczeń może ubiegać się o przyjęcie do trzech szkół ponadgimnazjalnych jednocześnie. O przyjęciu decydują: liczba punktów uzyskanych przez kandydata za oceny na świadectwie z wybranych przedmiotów i za inne osiągnięcia odnotowane na świadectwie ukończenia gimnazjum oraz liczba punktów za wyniki egzaminu gimnazjalnego. W szkołach lub klasach dwujęzycznych może być dodatkowo przeprowadzony sprawdzian uzdolnień kierunkowych.

Egzamin gimnazjalny 2014. Nie znasz odpowiedzi? Strzelaj!>>>

Egzamin gimnazjalny 2014. "Nie uczyłem się, ale i tak zdam">>>

Przystąpienie do egzaminu jest warunkiem ukończenia gimnazjum. Jeśli uczeń z powodu choroby lub ważnych wypadków losowych nie może przystąpić do egzaminu w kwietniu, to będzie go pisać w drugim terminie - 2, 3 i 5 czerwca. Uczeń przyłapany na ściąganiu podczas sprawdzianu musi przystąpić do niego jeszcze raz.

Z egzaminu gimnazjalnego zwolnieni są laureaci i finaliści olimpiad i konkursów przedmiotowych o zasięgu wojewódzkim lub ponadwojewódzkim.


<<<Czytaj więcej o egzaminie gimnazjalnym 2014>>>
IAR, PAP, CKE, kk