Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
Dwójka
Jacek Puciato 29.07.2010

Bachmann i Celan – miłość tragiczna, miłość poetycka

Życie i twórczość córki esesmana i uciekiniera z obozu koncentracyjnego.
Bachmann i Celan   miłość tragiczna, miłość poetycka

Ingeborg Bachmann – znakomita poetka austriacka, doktor filozofii, pochodząca z mieszkającej w Klagenfurcie rodziny faszystowskiego oficera - spotyka w roku 1948 w Wiedniu niemieckojęzycznego poetę, uciekiniera z komunistycznej Rumunii, mającego za sobą cały koszmar Holocaustu.

Z wzajemnej fascynacji rodzi się miłość, która choć nie doprowadziła ich do małżeństwa, przetrwała wiele lat i znalazła trwałe odbicie w wierszach, prozie i w listach.

Witold Malesa rozmawiał z Jakubem Ekierem – poetą, tłumaczem i eseistą – o życiu i twórczości obojga poetów. Punktem wyjścia rozmowy był nowo wydany numer "Literatury na Świecie" poświęcony właśnie Ingeborg Bachmann oraz Paulowi Celanowi i zgromadzone tam teksty: mowy büchnerowskie Bachmann, korespondencja między Celanem i jego żoną Gisèle Celan-Lestrange oraz między Bachmann i Hansem Wernerem Henzem, a także interesujące komentarze do życia i spuścizny głównych bohaterów omawianego tomu.
Rozmówcy komentowali korespondencję i utwory Bachmann i Celana, odsłaniając przy tym całą złożoność ich relacji. Przywoływali również postać żony Celana oraz osobę Maxa Frischa (wpierw towarzysza życia, później męża Bachmann). Sporo miejsca poświęcono także tzw. „aferze Golla” (Clair Goll bezzasadnie oskarżyła Celana o splagiatowanie wierszy jej męża Iwana) i antysemickim nastrojom towarzyszącym niemieckiej recepcji Celanowskiej poezji.

Jakub Ekier podkreślał wielkość, ale i tragizm Bachmann i Celana.

_

Zapraszamy do wysłuchania audycji o Ingeborg Bachmann i Paulu Celanie.

(teksty czytali Elżbieta Kijowska i Mirosław Komarowski)