Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
Jedynka
Urszula Tokarska 01.12.2014

Rolnicy będą otrzymywać dopłaty bezpośrednie od ARiMR

Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa 1 grudnia rozpoczęła realizację dopłat bezpośrednich za 2014 rok.
Zdjęcie ilustracyjneZdjęcie ilustracyjnesxc.hu
Posłuchaj
  • O dopłatach bezpośrednich dla rolników mówił w Radiowej Jedynce Sebastian Balcerak z ARiMR/ Elżbieta Mamos /Naczelna Redakcja Gospodarcza PR SA


Ilu rolników ubiegało się o przyznanie płatności bezpośrednich za 2014 rok?
W tym roku otrzymaliśmy 1 milion 353 tysiące wniosków od rolników - informuje Sebastian Balcerak z ARiMR. Na realizację tych płatności Komisja Europejska przewidziała 14,2 miliarda zł.

ARiMR już po raz jedenasty przystępuje do realizacji wypłat płatności bezpośrednich. Przed wypłatą jest bardzo skomplikowany proces kontroli, ponieważ – zgodnie z prawem unijnym – nie wypłaca się płatności bezpośrednich rolnikom, jeśli nie przeprowadzono kontroli administracyjnych oraz kontroli na miejscu. Obecnie kontrola administracyjna jest przeprowadzona w 99 procentach – mówi Sebastian Balcerak. - Kontrola polega na tym, że najpierw otrzymujemy wniosek od rolnika, potem jest przeprowadzona kontrola kompletności i zgodności tego wniosku. Potem dopiero jest przeprowadzana kontrola administracyjna, polegająca na weryfikacji kryteriów kwalifikowalności, czyli tego czy płatność przysługuje danemu rolnikowi i w jakim wymiarze.

Po kontroli trzeba określić kurs euro dla danej płatności, dla danego roku. W tym roku był to kurs z 30 września. Wynosi on dla płatności w 2014 roku 4,17 zł za 1 euro. Ten kurs ustala Europejski Bank Centralny.

Po ustaleniu kursu euro, trzeba czekać na ustalenie stawek płatności w złotówkach na terenie Polski. W tym roku stawki te podano w połowie listopada. Od tego momentu ARiMR rozpoczyna pilny proces naliczania płatności.

Decyzje o wypłacaniu pieniedzy podejmują kierownicy biur powiatowych ARiMR. Wydali oni dotychczas decyzje dla 560 tysięcy rolników.

Priorytetowo traktowane są te zlecenia płatności, które odnoszą się do rolników, którzy zostali dotknięci negatywnymi skutkami rosyjskiego embarga. Następnie negatywnymi skutkami afrykańskiego pomoru świń. Trzecia priorytetowo traktowana grupa to rolnicy, którzy złożyli wnioski w powiatach, w których wystąpiły klęski żywiołowe lub niekorzystne zjawiska pogodowe.

Terminy realizacji płatności bezpośrednich są określone w prawie unijnym.
ARiMR ma przewidziany prawem unijnym termin realizacji płatności od 1 grudnia w roku, w którym nastąpiło złożenie wniosku o płatność, do 30 czerwca roku następnego.

Elżbieta Mamos