Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
Polskie Radio
Filip Kołodziej 14.08.2015

Pieniądze dla młodych rolników: jak starać się o 100 tysięcy złotych?

Czasu jest niewiele. Wnioski o o przyznanie premii młodym rolnikom z budżetu PROW na lata 2014-2020 należy składać między 20 sierpnia a 2 września.
Posłuchaj
  • O premiach dla młodych rolników mówiła Monika Pietrusińska-Janowska, naczelnik Wydziału Działań Premiowych i Rent Strukturalnych ARiMR /Kamil Piechowski, Naczelna Redakcja Gospodarcza Polskiego Radia/
Czytaj także

Podstawą jest wniosek, o przyznanie pomocy wraz z załącznikami, spośród których najważniejszy jest biznesplan. Jest on dostępny na stronie internetowej Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa. Dokument można wydrukować i wypełnić ręcznie, albo wypełnić wersję elektroniczną, bezpośrednio na stronie www.

Wśród ważniejszych pól znajdują się między innymi data rozpoczęcia urządzania gospodarstwa, numer w ewidencji producentów (jeżeli rolnik taki posiada), czy dane osoby przekazującej gospodarstwo. Bardzo ważna jest też część dotycząca załączników – tutaj wpisywane są załączniki, które dostarcza wnioskodawca w postaci liczb. To znaczy, przy nazwach poszczególnych załączników, wpisuje liczbę załączników w postaci papierowej, a jeżeli dany załącznik wnioskodawcy nie dotyczy, wówczas należy wpisać ND – tłumaczy Monika Pietrusińska-Janowska, naczelnik Wydziału Działań Premiowych i Rent Strukturalnych ARiMR.

Wśród wymaganych załączników znajdują się dokumenty dotyczące wnioskodawcy, jego małżonka, pełnomocnika i osób przekazujących gospodarstwo rolne. O pieniądze może się starać rolnik, który posiada co najmniej 1 hektar użytków rolnych. Należy też pamiętać o dokumentach z urzędu skarbowego o figurowaniu w ewidencji podatników podatku dochodowego od osób fizycznych z tytułu prowadzenia oddziałów specjalnych, bądź o niefigurowaniu w tej ewidencji. Kolejny ważny element to biznesplan dołączany w formie elektronicznej na płycie CD lub DVD oraz wydruk stanowiący jego podsumowanie.

Informacje o gospodarstwie

Należy określić, czy gospodarstwo zostało przejęte w drodze spadku, czy też zostało kupione, albo przejęte w drodze darowizny bądź użytkowania wieczystego. Obowiązkowo trzeba podać całkowitą powierzchnię gospodarstwa, które wnioskodawca chce utworzyć. Musi się ona zgadzać z powierzchnią podaną w biznesplanie.

Kwalifikacje zawodowe

Rolnik musi także podać swoje kwalifikacje. Wybiera je spośród możliwych opcji wpisanych we wniosku. Odpowiednie zaznacza krzyżykiem. Jeżeli nie posiada kwalifikacji wymienionych w dokumentach, zaznacza ostatnią rubrykę, zobowiązując się do ich uzupełnienia.

Wielkość ekonomiczna gospodarstwa

Te dane przepisuje się z biznes planu. Wskazuje się początkową wielkość ekonomiczną gospodarstwa i docelową, którą rolnik ma zamiar osiągnąć po realizacji biznesplanu. Wartość gospodarstwa, którego dotyczy wsparcie finansowe, nie może być mniejsza niż 13 tysięcy euro i nie większa niż 150 tysięcy euro.

Ostatnie kroki

W ostatnich rubrykach wnioskodawca podpisuje wszystkie wymagane oświadczenia. Po złożeniu podpisu wystarczy udać się z załącznikami i wnioskiem do właściwego biura powiatowego Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa. I gotowe.

Audycja powstała przy współpracy z Agencją Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa

Kamil Piechowski