Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
Polskie Radio
Anna Wiśniewska 21.08.2015

100 tysięcy złotych dla młodych rolników. Jak wypełnić biznesplan?

Aby starać się o dofinansowanie dla młodych rolników z budżetu PROW na lata 2014-2020, należy wypełnić biznesplan. W łatwy sposób można to zrobić w komputerze.
Posłuchaj
  • O tym, jak rolnicy starający się o dofinansowanie powinni wypełnić biznesplan, mówi Henryk Czemplik, ekspert ARiMR w dziedzinie wsparcia udzielanego młodym rolnikom /Kamil Piechowski, Naczelna Redakcja Gospodarcza Polskiego Radia/
Czytaj także

Wypełnianie biznesplanu należy zacząć od ściągnięcia na dysk twardy skoroszytu, który znajdziemy na stronie internetowej Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa. Jest tam też instrukcja, dzięki której dowiemy się, jak dopasować zabezpieczenia naszego programu Excel do zabezpieczeń skoroszytu, który ściągnęliśmy. Szczegółowe informacje znajdują się w punkcie drugim instrukcji.

Wypełnianie biznesplanu

Wypełnianie biznesplanu zaczynamy od wprowadzenia naszych danych. Należy tu też wpisać Numer Identyfikacyjny Gospodarstwa, ale jeżeli go nie posiadamy może być PESEL. Gdy mamy to za sobą, możemy przejść do wypełniania skoroszytu. Pierwsze co nas czeka to określenie celów, które chcemy osiągnąć. Następnie wpisujemy wszystkie działki, które posiadamy oraz rośliny, które uprawiamy lub mamy zamiar uprawiać. Rośliny musimy przypisać do działek, które posiadamy. Powierzchnia upraw musi zgadzać się z powierzchniami zadeklarowanymi w działkach. Kolejny arkusz dotyczy produkcji zwierzęcej. Należy określić stan zwierząt w gospodarstwie, aby obliczyć wielkość ekonomiczną gospodarstwa. Dopisujemy też stan wyposażenia gospodarstwa w środki transportu, ciągniki i maszyny oraz magazyny. Bardzo ważne jest też określenie, na co chcemy przeznaczyć premię dla młodych rolników. Możliwe inwestycje są dostępne na liście arkuszu.

Podsumowanie

Istotne są trzy ostatnie arkusze, które zawierają zestawienie ważniejszych informacji. Mamy tu między innymi podsumowane inwestycje, które chcemy zrealizować. Należy też podliczyć wzrost ekonomiczny gospodarstwa, który chcemy osiągnąć dzięki dofinansowaniu. A musi on wynosić co najmniej 10%. Po wypełnieniu wszystkich arkuszy należy jeszcze raz wszystko sprawdzić i wrócić do strony tytułowej. Teraz wystarczy już tylko wszystko zapisać i wydrukować.

Kamil Piechowski

Audycja powstała we współpracy z Agencją Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa.