Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
Jedynka
Anna Wiśniewska 20.07.2016

ARiMR: nowy nabór wniosków o dofinansowanie inwestycji w branży przetwórstwa

Są pieniądze na rozwój przetwórstwa na terenach wiejskich. We wrześniu Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa planuje przeprowadzić kolejny nabór wniosków o przyznanie pomocy na „Wsparcie inwestycji w przetwarzanie produktów rolnych, obrót nimi lub ich rozwój”.
Posłuchaj
  • O nowym naborze wniosków o przyznanie pomocy na "Wsparcie inwestycji w przetwarzanie produktów rolnych, obrót nimi lub ich rozwój” mówiła w audycji „Po pierwsze ekonomia” radiowej Jedynki: Joanna Będkowska, zastępca dyrektora Departamentu Oceny Projektów Inwestycyjnych w ARiMR (Justyna Golonko, Naczelna Redakcja Gospodarcza PR)
Czytaj także

To szansa na dofinansowanie w ramach PROW 2014-2020 inwestycji realizowanych w branży przetwórstwa i handlu produktami rolnymi.

Do kogo skierowany jest nowy nabór?

 - Ten nabór będzie skierowany do nieco innej grupy beneficjentów niż poprzedni. Beneficjentami będą tutaj rolnicy, domownicy lub małżonkowie rolników. Istotną rzeczą będzie to, aby osoby, które będą ubiegały się o to dofinansowanie, pozostawały pod ubezpieczeniem społecznym rolników, oraz by podjęły decyzję o tym, że rozpoczynają prowadzenie działalności gospodarczej, oczywiście w zakresie przetwórstwa – wyjaśnia Joanna Będkowska, zastępca dyrektora Departamentu Oceny Projektów Inwestycyjnych w Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa.

Na jakie wsparcie można liczyć?

Pomoc będzie przyznana podmiotom, które będą realizowały inwestycje w sektorach przetwórstwa mleka, mięsa, owoców i warzyw, zbóż, ziemniaków, jaj, miodu, lnu i konopi, roślin oleistych, wysokobiałkowych.

- Pomoc będzie przyznawana w formie refundacji kosztów, które już zostały poniesione przez beneficjentów na zrealizowanie tych inwestycji. Maksymalny poziom dofinansowania wynosi 50 proc., a wysokość wsparcia finansowego, o które będzie można ubiegać się w tym naborze, będzie wynosiła dla tej grupy beneficjentów do 300 tys. zł. Warto wspomnieć, że wielkość pomocy przyznanej na realizację inwestycji, która będzie oscylowała w zakresie jednej operacji, nie może być niższa niż 10 tys. zł – mówi gość radiowej Jedynki.

Co będzie można sfinansować dzięki uzyskanej pomocy?

Beneficjenci, dzięki temu wsparciu, mogą sfinansować szeroki zakres przedsięwzięć.

- Jest to szerokie spektrum możliwości. Na dofinansowanie w tym naborze tematycznym będzie można liczyć przy zakupie wraz z instalacją wszelkiego rodzaju maszyn lub urządzeń, które służą do przetwarzania, magazynowania lub przygotowania produktów do sprzedaży, wszelkiej aparatury pomiarowej, która służy również do kontrolowania, czy też wszelkiego rodzaju sprzętów do sterowania procesem produkcji lub magazynowania, a także wszelkiego rodzaju urządzeń służących poprawie ochrony środowiska – wylicza ekspertka. – Ze wsparcia wyłączony został zakup środków transportu, a także zakup wszelkich używanych maszyn, urządzeń lub sprzętu – dodaje.

Justyna Golonko, awi

„Europejski Fundusz Rolny na rzecz Rozwoju Obszarów Wiejskich: Europa inwestująca w obszary wiejskie. Materiał opracowany przez Agencję Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa. Instytucja Zarządzająca PROW 2014 - 2020 - Minister Rolnictwa i Rozwoju Wsi. Materiał współfinansowany ze środków Unii Europejskiej w ramach Pomocy Technicznej Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2014-2020.”