Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
Jedynka
Anna Wiśniewska 16.10.2017

Dopłaty bezpośrednie: ponad 10 mld zł trafi na konta rolników do końca listopada

Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji  Rolnictwa rozpoczęła wypłatę zaliczek na poczet dopłat bezpośrednich za 2017 rok. W ten sposób rolnicy dostaną wcześniej prawie trzy czwarte należnych dopłat.
Posłuchaj
  • O zaliczkach na dopłaty bezpośrednie mówili w „Agro-Faktach” radiowej Jedynki Beata Orzołek, zastępca prezesa Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa i Wiktor Szmulewicz, prezes Krajowej Rady Izb Rolniczych (Dariusz Kwiatkowski, Naczelna Redakcja Gospodarcza Polskiego Radia)
Czytaj także

W tym roku Komisja Europejska wyraziła zgodę na podwyższenie poziomu zaliczek  z 50 do 70 procent. Będą one wypłacone tym rolnikom, których wnioski o przyznanie płatności za rok 2017 zostały pozytywnie zweryfikowane, wyjaśnia Beata Orzołek, zastępca prezesa Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa. Kontrole administracyjne zostały już przeprowadzone dla ponad jednego miliona beneficjentów, co stanowi w sumie ponad 80 proc. wnioskujących o tę płatność. - Szacujemy, że do końca listopada na konta rolników trafi kwota około 10 miliardów złotych. Cała pula środków finansowych  przeznaczonych na płatności bezpośrednie w kampanii 2017, wynosi ponad 14 mld złotych -  zaznacza wiceprezes Agencji.

Ten rok nie był łatwy dla rolników

Zdaniem Wiktora Szmulewicza, prezesa Krajowej Rady Izb Rolniczych wypłata pokaźnych zaliczek ma duże znaczenie dla wielu rolników, poszkodowanych w wyniku anomalii pogodowych.

- Były przymrozki , deszcze w żniwa i po żniwach, kłopoty z siewami, więc to wcześniejsze wypłacenie środków sprawia, że rolnicy nie muszą dzisiaj sprzedawać zboża, które potem będzie może droższe. Najwięcej zobowiązań rolnicy zawsze mają jesienią. Muszą zapłacić za nawozy i spłacać kredyty, więc otrzymanie zaliczek  w wysokości 70 proc. jest dla nich bardzo ważne – podkreśla rozmówca Naczelnej Redakcji Gospodarczej Polskiego Radia. 

Kto w pierwszej kolejności otrzyma pieniądze?

Najpierw zaliczki trafią do tych rolników, którzy ponieśli w tym roku duże straty, podkreśla Beata Orzołek. W pierwszej  kolejności do tych z powiatów, gdzie położone są gminy, na terenie których dały znać o sobie klęski żywiołowe. Następnie zaliczki będą przekazywane producentom rolnym z tych powiatów, na obszarze których wystąpił afrykański pomór świń.

Udało się wynegocjować wyższe zaliczki

Wiktor Szmulewicz zaznacza, że wynegocjowane zaliczki są wyższe niż te, na które zazwyczaj zezwala Bruksela. Komisja Europejska umożliwia poszczególnym krajom wypłacenie zaliczek do 50 proc. Minister rolnictwa Krzysztof Jurgiel wystąpił o ich wypłacenie w wysokości 70 proc. i uzyskał na to zgodę, co pozwala rolnikom wcześniej regulować zobowiązania finansowe. Od 16 października poza zaliczkami  na poczet dopłat bezpośrednich, są też realizowane inne płatności. Beata Orzołek przypomina, że pod koniec września bieżącego roku została wdrożona tak zwana funkcjonalność w systemie informatycznym w zakresie naliczania płatności i wydawania decyzji w ramach wsparcia rolników pracujących na obszarach o niekorzystnych warunkach gospodarowania, w skrócie ONW. Poza tym od  poniedziałku 16 października rozpoczęła się też realizacja płatności z zakresu działań rolno-środowiskowych.

Zdaniem Beaty Orzołek sprawna weryfikacja wniosków o dopłaty była możliwa dzięki dużemu zaangażowaniu pracowników  biur powiatowych Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa. W efekcie możliwe jest terminowe przekazywanie zaliczek  rolnikom. Zaliczki na poczet dopłat bezpośrednich będą wypłacane do 30 listopada.

Dariusz Kwiatkowski, awi

„Europejski Fundusz Rolny na rzecz Rozwoju Obszarów Wiejskich: Europa inwestująca w obszary wiejskie. Materiał opracowany przez Agencję Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa. Instytucja Zarządzająca PROW 2014 - 2020 - Minister Rolnictwa i Rozwoju Wsi. Materiał współfinansowany ze środków Unii Europejskiej w ramach Pomocy Technicznej Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2014-2020.”