Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
PolskieRadio 24
Michał Dydliński 07.11.2019

ARiMR pomaga rolnikom zabezpieczyć się przed klęskami. Końcówka zbierania wniosków

Do 22 listopada 2019 r. rolnicy mogą składać wnioski o „Wsparcie inwestycji w środki zapobiegawcze, których celem jest ograniczenie skutków prawdopodobnych klęsk żywiołowych, niekorzystnych zjawisk klimatycznych i katastrof”.

O uzyskanie pomocy mogą starać się dwie grupy potencjalnych beneficjentów. Po pierwsze rolnicy zajmujący się chowem lub hodowlą trzody chlewnej , którzy chcą realizować przedsięwzięcia zapobiegające rozprzestrzenianiu się Afrykańskiego Pomoru Świń. Druga grupa to spółki wodne lub związki spółek wodnych.

- W pierwszym przypadku o dofinansowanie może ubiegać się rolnik będący osobą pełnoletnią, który ma nadany numer identyfikacyjny, posiada gospodarstwo rolne położone na obszarze Polski i prowadzi produkcję trzody chlewnej w liczbie co najmniej 50 sztuk- wyjaśnia Jolanta Duchnik - dyrektor departamentu działań inwestycyjnych w Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa.

Uzyskane środki można przeznaczyć na budowę ogrodzenia chlewni, na wybudowanie lub zmodernizowanie niecki dezynfekcyjnej, zakup urządzeń służących dezynfekcji, takich jak tunele , kurtyny lub bramy, oraz na dostosowanie pomieszczeń. Wysokość przyznanej kwoty wynosi 100 tysięcy złotych. Jeżeli operacja polega na wybudowaniu ogrodzenia chlewni , ustalone są koszty jednostkowe. Wynoszą one za wybudowanie metra ogrodzenia 200 złotych, wybudowanie furtki 610 złotych, a bramy 1820 złotych. Refundacji podlega do 80% kosztów kwalifikowanych.

Gdy o pomoc ubiega się spółka wodna lub związek spółek wodnych, to kwota otrzymanego wsparcia może wynieść nawet milion złotych. Uzyskane środki można przeznaczyć na zakup narzędzi służących ochronie gospodarstw przed powodziami i podtopieniami, takich jak koparki, ciągniki, rębaki do drewna, kosy spalinowe, kosiarki samobieżne oraz osprzęt do tych narzędzi.

Wnioski o wsparcie można składać w oddziałach regionalnych lub biurach powiatowych Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa, osobiście albo przez osobę upoważnioną. Możliwe jest też wysłanie wniosku przesyłką rejestrowaną za pośrednictwem Poczty Polskiej.

Europejski Fundusz Rolny na rzecz rozwoju obszarów wiejskich Europa inwestująca w obszary wiejskie, materiał opracowany przez Agencję Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa, Instytucja zarządzająca PROW 2014 – 2020 minister rolnictwa i rozwoju wsi, materiał współfinansowany ze środków Unii Europejskiej w ramach Pomocy technicznej Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2014 – 2020.

PolskieRadio24.pl, Dariusz Kwiatkowski, md