Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
Polskie Radio
Małgorzata Byrska 08.10.2014

Rolnicy kupili już w tym roku 80 tys. hektarów ziemi od ANR

W 2014 roku Agencja Nieruchomości Rolnych zamierza sprzedać ogółem 125 tys. hektarów gruntów. Przede wszystkim w drodze pierwszeństwa i przetargów, zarówno ograniczonych, jak i nieograniczonych. Agencja praktycznie nie sprzedaje ziemi rolnej na wolnym rynku.
Sprzedaż gruntów rolnych na rzecz rolników odbywa się na bardzo preferencyjnych warunkach.Sprzedaż gruntów rolnych na rzecz rolników odbywa się na bardzo preferencyjnych warunkach.Glow Images/East News
Posłuchaj
  • Agencja sprzedaje prawie 10 tys. hektarów miesięcznie, a zawsze ostatni kwartał jest tym okresem przyspieszonej sprzedaży – wyjaśnia prezes ANR Leszek Świętochowski, gość radiowej Jedynki.(Elżbieta Mamos, Naczelna Redakcja Gospodarcza Polskiego Radia)

Sprzedaż przebiega dosyć systematycznie. – Plan rzeczowy zakładany na rok 2014 jest realizowany zgodnie z założeniami i w ciągu trzech pierwszych kwartałów udało się sprzedać prawie 80 tys. hektarów użytków rolnych. Jest to powierzchnia zbliżona do roku ubiegłego, który jeśli chodzi o sprzedaż był rokiem rekordowym, sprzedano wówczas 147 tys. hektarów – podkreśla gość radiowej Jedynki prezes ANR Leszek Świętochowski.

Systematyczna sprzedaż

Plan na 2014 rok to sprzedaż 125 tys. hektarów. I wygląda na to, że nie ma żadnych zagrożeń, by ten plan został zrealizowany.

– Nie ma żadnych zagrożeń, gdyż Agencja sprzedaje prawie 10 tys. hektarów miesięcznie, a zawsze ostatni kwartał jest tym okresem przyspieszonej sprzedaży – wyjaśnia prezes Świętochowski.

Wynika to ze specyfiki rolnictwa, gdyż jest to po okresie żniw, a dodatkowo w grudniu rolnicy otrzymują dopłaty powierzchniowe ze środków unijnych, i to powoduje przyspieszenie.

Preferencje dla rolników

Sprzedaż gruntów rolnych na rzecz rolników odbywa się na bardzo preferencyjnych warunkach. – Wysokość pierwszej wpłaty wynosi 10 proc., pozostała suma jest  rozkładana na okres do 15 lat, przy oprocentowaniu 3,75 proc., co jest bardzo korzystne – dodaje Prezes ANR.

Zasady sprzedaży ziemi

Praktycznie Agencja nie sprzedaje ziemi rolnej na wolnym rynku. Odbywa się to w drodze pierwszeństwa lub przetargu.

– Największą ilość sprzedajemy w drodze ustawowego pierwszeństwa na rzecz dzierżawców – zauważa prezes Świętochowski.

W ubiegłym roku sprzedano w tym trybie prawie 90 tys. hektarów, a w roku bieżącym również ta proporcja jest zachowana.

Przetargi ograniczone i nieograniczone

Następnym modelem sprzedaży są przetargi, głównie ograniczone, które są skierowane na rzecz rolników indywidualnych, powiększających swoje gospodarstwa rolne.

– Jeśli chodzi o przetargi ograniczone, to mogą w nich brać udział tylko rolnicy, którzy spełniają określone ustawą kryteria. Ten przetarg może być licytacyjny, jak również ofertowy – przypomina prezes ANR Leszek Świętochowski. Te ofertowe są przeprowadzane na konkretny wniosek izby rolniczej lub grupy rolników, którzy wyrażają zgodę, że chcieliby, żeby taki przetarg zorganizować.

Trzecią formą sprzedaży jest przetarg nieograniczony. Przetargi ograniczone stosowane są, co do zasady, dla powierzchni powyżej 5 hektarów, natomiast grunty drobne, rozproszone o powierzchni do 5 hektarów – sprzedawane są w drodze przetargów nieograniczonych. I w tych przetargach mogą brać udział wszyscy obywatele RP.

Elżbieta Mamos, mb

Audycja powstała przy współpracy z Agencją Rynku Rolnego.