Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
IAR / PAP
Michał Chodurski 06.08.2014

Prawie tysiąc ofiar śmiertelnych wirusa Ebola w Zachodniej Afryce

Z najnowszych danych Międzynarodowej Organizacji Zdrowia wynika, że liczba osób, które zmarły w wyniku zarażenia wirusem Ebola wzrosła do 932.
Monrowia: badanie gorączki miernikiem bezdotykowym na ulicach stolicy LiberiiMonrowia: badanie gorączki miernikiem bezdotykowym na ulicach stolicy Liberii PAP/EPA/AHMED JALLANZO

Jak podaje WHO w oświadczeniu, w dniach od 2 do 4 sierpnia zmarło 45 pacjentów zakażonych wirusem.

W Zachodniej Afryce odnotowano w sumie 1711 przypadków tej groźnej choroby objawiającej się gorączką krwotoczną. Ostatnio odnotowane ofiary śmiertelne to osoby zakażone w Gwinei, Liberii, Nigerii oraz Sierra Leone. Jak na razie na wirusa Ebola nie ma szczepionki ani skutecznego leku

Epidemia wirusowej choroby Ebola, jest tematem nadzwyczajnego szczytu Światowej Organizacji Zdrowia. Dwudniowe spotkanie rozpoczęło się w Genewie. Eksperci zastanawiają się, do jakiego stopnia choroba zagraża całemu światu.

- Niewykluczone, że zostanie wydana rekomendacja, by wprowadzić stan zagrożenia zdrowia publicznego o zasięgu międzynarodowym oraz tymczasowe środki zmniejszające rozprzestrzenianie się na skalę międzynarodową - tłumaczył radiu ONZ rzecznik WHO, Tarik Jasarević.

Z powodów bezpieczeństwa, dwie afrykańskie linie lotnicze oraz linie British Airways zawiesiły loty do Liberii i Sierra Leone. Do tej pory wirusy Ebola zarażały ludzi w Gwinei, Liberii i Sierra Leone, ale siedem infekcji, w tym dwa zgony odnotowano teraz w Nigerii.

O epidemii Ebola - tu czytaj więcej>>>

Gorączka krwotoczna wywołana wirusem Ebola, choć odnotowywana już od wielu lat, na bezprecedensową skalę pojawiła się na początku 2014 roku najpierw w Gwinei, a następnie zaczęła szerzyć się w innych krajach Afryki Zachodniej.

MARZEC 2014
- 22: Epidemia pojawia się na południu Gwinei; wirus zabił co najmniej 59 ludzi - podają władze po przeprowadzeniu badań w laboratorium w Lyonie we Francji.

- 27: Ebola dociera do stolicy Gwinei - Konakry.

- 31: Dwa przypadki gorączki krwotocznej zostają potwierdzone przez WHO w Liberii. Oficjalne raporty mówią o ośmiu podejrzanych przypadkach zachorowań na północy kraju; dwie osoby zmarły.
KWIECIEŃ 2014
- 5: Wzmocnienie mobilizacji - na lotnisku w Konakry zostają rozmieszczone ekipy medyczne.
- 8: Epidemia należy do tych, które stanowią "największe wyzwanie" od pierwszego pojawienia się choroby 40 lat temu - stwierdza WHO i zaznacza, że w tej części Afryki Ebola nie występowała.
MAJ 2014
- 26: Sierra Leone informuje o pierwszym potwierdzonym przypadku Eboli.
CZERWIEC 2014
- 21: Według WHO rozluźnienie czujności spowodowało "drugą falę" epidemii.
- 23: W Gwinei, Liberii i Sierra Leone jest według Lekarzy bez Granic (MsF) 60 aktywnych ognisk epidemii.

LIPIEC 2014
- 3: Epidemia potrwa jeszcze "miesiącami" - ocenił przedstawiciel WHO na szczycie w Akrze.
- 25: Nigeria informuje o pierwszym przypadku na swoim terytorium: na Ebolę zmarł Liberyjczyk, który podróżował samolotem z Monrowii do Lagos przez Lome. Władze ogłaszają alert w portach i na lotniskach.
- 28: Sierra Leone potwierdza pierwszy przypadek gorączki krwotocznej w swojej stolicy, Freetown.
- 30: Ebola jest "niekontrolowana" i istnieje "realne ryzyko nowych przypadków w dotkniętych nią już krajach" - ostrzegają Lekarze bez Granic. Liberia, która zamknęła część swoich granic, zamyka też szkoły.
- 31: Sierra Leone ogłasza stan wyjątkowy, który ma trwać od 60 do 90 dni.
SIERPIEŃ 2014
- 1: Sierra Leone, Liberia i Gwinea na regionalnym szczycie w Konakry decydują się na otoczenie kordonem sanitarnym ogniska epidemii na wspólnej granicy.
- 4: Nigeria informuje o zarażeniu w Lagos lekarza, który leczył chorego na gorączkę krwotoczną; jest to drugi zgłoszony przypadek w tym największym mieście Afryki Zachodniej.
- 5: Bank Światowy zapowiedział podczas szczytu amerykańsko-afrykańskiego w Waszyngtonie pilne zmobilizowanie 200 mln dolarów na walkę z epidemią. Ze względu na powagę sytuacji w swych krajach z udziału w szczycie zrezygnowali prezydenci Liberii i Sierra Leone.

- 6. Liczba ofiar śmiertelnych wirusa Ebola w Zachodniej Afryce wzrosła do 932. Takie dane podała Międzynarodowa Organizacja Zdrowia. Dwudniowy szczyt WHO rozpoczął się w Genewie.

mc

''