Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
PAP
Martin Ruszkiewicz 22.10.2014

Epidemia eboli. Zamieszki w Sierra Leone po odmowie przeprowadzenia badania

Dwie osoby zginęły w górniczym mieście Koidu, na wschodzie Sierra Leone. Walki wybuchły, gdy grupa młodych ludzi sprzeciwiła się pobraniu krwi u 90-letniej kobiety w celu badania pod kątem wirusa eboli.
Sierra Leone jest wśród kilku krajów zachodniej Afryki, które są najbardziej dotknięte epidemią gorączki krwotocznejSierra Leone jest wśród kilku krajów zachodniej Afryki, które są najbardziej dotknięte epidemią gorączki krwotocznejPAP/EPA/STR

Mieszkańcy mówią, że syn kobiety, u której podejrzewano wirusa eboli, gwałtownie sprzeciwił się we wtorek, by przedstawiciele służby zdrowia przeprowadzili test diagnostyczny. Twierdził, że jego 90-letnia matka na pewno nie jest chora. Z pomocą przyszli mu przyjaciele, niektórzy byli uzbrojeni w maczety.

Przedstawiciele służby zdrowia wezwali na pomoc funkcjonariuszy służb bezpieczeństwa. W bijatyce zginęły dwie osoby. Rannych zostało wielu policjantów - poinformowali lekarze, z którymi rozmawiała agencja AFP.

Stracie zapoczątkowywały zamieszki w mieście. Bandy młodych ludzi zaatakowały kilka obiektów m.in. siedzibę lokalnego radia. Na kilka godzin wprowadzono godzinę policyjną.

Lekarze ze szpitala w Koidu poinformowali, że 90-latka zmarła we wtorek; cierpiała na nadciśnienie.

W sierpniu w sąsiedniej Liberii doszło do niepokojów w jednej z dzielnic Monrowii, gdzie wprowadzono kwarantannę.

Źródło: Cihan News Agency/x-news

Czytaj więcej na temat epidemii eboli >>>

Epidemia eboli spowodowała do tej pory śmierć ponad czterech i pół tysiąca ludzi, głównie w Liberii, Sierra Leone i Gwinei. Ponad dwa razy tyle osób zostało zarażonych wirusem - wynika z danych Światowej Organizacji Zdrowia (WHO).

Przeniesienie wirusa ebola następuje przez bezpośredni kontakt z krwią, wydzielinami i wydalinami osoby zakażonej. W odróżnieniu do wirusa odry, ospy wietrznej lub grypy wirus ebola nie szerzy się drogą powietrzną. Transmisja wirusa ebola możliwa jest również od osoby zmarłej z powodu zakażenia oraz od zakażonych/padłych zwierząt np. małpy czy nietoperzy. Maksymalny okres wylęgania choroby to do 21 dni od chwili kontaktu ze źródłem zakażenia.

'' mr, PAP