Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
IAR / PAP
Katarzyna Karaś 18.11.2014

Hiszpania: pielęgniarka wyleczona z eboli żąda odszkodowania

Teresa Romero domaga się od wydziału zdrowia Wspólnoty Madrytu 150 tys. euro odszkodowania za to, że "nadszarpnięto jej honor".
Hiszpania: pielęgniarka wyleczona z eboli żąda odszkodowaniarweller/sxc.hu/cc

Kobieta opiekowała się cierpiącym na ebolę hiszpańskim duchownym Manuelem Garcia Viejo, który po zarażeniu w Sierra Leone został przewieziony na leczenie do Madrytu. Mężczyzna zmarł 26 września.
Gdy u pielęgniarki zdiagnozowano wirusa, kierujący wydziałem zdrowia Wspólnoty Madrytu Javier Rodriguez powiedział, że zachorowała ponieważ popełniła błędy (kobieta prawdopodobnie zaraziła się podczas zdejmowania skafandra ochronnego, miała otrzeć twarz rękawiczką). Do tego posądził ją o okłamywanie lekarza pierwszego kontaktu.
Czytaj więcej na temat epidemii eboli >>>

- Ubliżali jej, kiedy walczyła o życie. Uważam, że tak nie można traktować osoby, która na ochotnika opiekowała się innymi chorymi - oświadczył mąż Romero i podał sprawę do sądu.
Kierujący wydziałem zdrowia odrzucił polubowne roztrzygnięcie sprawy, bo - jak przypomniał - kilkakrotnie przeprosił pielęgniarkę i wysłał list z przeprosinami do jej męża.
x-news.pl, RUPTLY
Małżeństwo złożyło też pozew do madryckiego sądu przeciwko odpowiedzialnym za uśpienie ich psa, kiedy oboje byli w szpitalu. W akcję ratowania Excalibura włączyli się obrońcy praw zwierząt. Ok. 50 z nich próbowało zablokować pracownikom ochrony zdrowia wejście do mieszkania pielęgniarki. Interweniowała policja.

Ponad pięć tysięcy zgonów
Według najnowszych danych Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) liczba ofiar śmiertelnych eboli w trzech krajach najbardziej dotkniętych epidemią w Afryce Zachodniej, czyli Gwinei, Liberii i Sierra Leone przekroczyła pięć tysięcy.
Gorączkę krwotoczną ebola wywołuje wirus ebola należący do rodziny Filoviridae - jednoniciowych wirusów RNA. Jego rezerwuarem są prawdopodobnie owocożerne nietoperze, często spożywane w krajach Afryki (w Polsce nie występują). Zarazić się wirusem od człowieka można poprzez kontakt z wydzielinami osoby chorej, zwłaszcza krwią.

Objawy rozpoczynają się po okresie trwającym nawet 21 dni i początkowo przypominają grypę. Zarażony odczuwa bóle mięśni, dreszcze, ma wysoką gorączkę. Później pojawiają się wymioty, bóle klatki piersiowej i wysypka. Chory słabnie, następują obfite krwawienia wewnętrzne, z jam ciała, a nawet poprzez pory skóry. Umiera od 50 do 90 proc. chorych. Jeśli chory przeżył dwa tygodnie od wystąpienia gorączki, ma szansę wyzdrowieć.

Wirus ebola jest stosunkowo mało odporny - niszczy go na przykład promieniowanie UV (także światło słoneczne), temperatura powyżej 60 stopni Celsjusza, a także powszechnie dostępne chemiczne środki do dezynfekcji. Przestrzeganie zasad higieny dobrze chroni przed wirusem.
IAR, PAP, kk

''