Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
Dwójka
Jacek Puciato 02.07.2016

Praprzodkowie Kaczora Donalda, czyli z dziejów filmowej animacji

- Trudno kategorycznie stwierdzić, kiedy zaczęło się kino. Ale animacja na pewno nie odda tu palmy pierwszeństwa - podkreślał prof. Marek Hendrykowski, opowiadając o fascynujących początkach filmowej animacji.

Za narodziny dziesiątej muzy przywykło się uważać pierwszy publiczny pokaz filmów braci Lumière. Ale już trzy lata wcześniej wydarzyło się coś, co można uznać za początek kina. - Pierwszy film animowany, "Pauvre Pierrot", Emile Reynaud wypuścił na ekran w Teatrze Optycznym w Paryżu już w 1892 - przypominał prof. Hendrykowski. Jak się okazuje, ta filmowa animacja wcale nie była czarno-biała…

Gość Dwójki opowiadał również o wielkiej rodzinie pionierów animowanego kina. O filmach takich, jak choćby "Mały Nemo" Windsora MacCaya (1911), o animacjach Emile’a Cohla, braci Fleischerów, Disneya oraz wybitnego twórcy filmu lalkowego Władysława Starewicza. W audycji także: o słynnych amerykańskich wytwórniach, które specjalizowały się w kinie animowanym w latach 20. i 30. XX w., oraz o takich postaciach, jak Betty Boop czy cała menażeria przezabawnych disneyowskich bohaterów z Kaczorem Donaldem na czele.

***

Tytuł audycji: Akademia kina

Prowadzi: Anna Fuksiewicz

Gość: prof. Marek Hendrykowski (filmoznawca)

Data emisji: 1.07.2016

Godzina emisji: 22.30

jp/mp