Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
PolskieRadio 24
Anna Borys 18.12.2014

Szwajcaria obniżyła stopy procentowe, by bronić swój eksport

Bank centralny Szwajcarii podjął kontrowersyjną decyzję i wprowadził ujemną stopę depozytową. W ten sposób Szwajcarzy chcą bronić kursu swojej waluty - mówi Maciej Reluga główny ekonomista Banku Zachodniego WBK.
Od lewej: Przemysław Kwiecień główny ekonomista X-Trade Brokers, profesor Elżbieta Mączyńska prezes Polskiego Towarzystwa Ekonomicznego, Maciej Reluga główny ekonomista Banku Zachodniego WBK.Od lewej: Przemysław Kwiecień główny ekonomista X-Trade Brokers, profesor Elżbieta Mączyńska prezes Polskiego Towarzystwa Ekonomicznego, Maciej Reluga główny ekonomista Banku Zachodniego WBK. PR24,PJ
Posłuchaj
  • Puls gospodarki cz.1 gośćmi Polskiego Radia 24 byli Przemysław Kwiecień główny ekonomista X-Trade Brokers, profesor Elżbieta Mączyńska prezes Polskiego Towarzystwa Ekonomicznego, Maciej Reluga główny ekonomista Banku Zachodniego WBK (Sylwia Zadrożna, Naczelna Redakcja Gospodarcza Polskiego Radia)
  • Puls gospodarki cz.2 gośćmi Polskiego Radia 24 byli Przemysław Kwiecień główny ekonomista X-Trade Brokers, profesor Elżbieta Mączyńska prezes Polskiego Towarzystwa Ekonomicznego, Maciej Reluga główny ekonomista Banku Zachodniego WBK (Sylwia Zadrożna, Naczelna Redakcja Gospodarcza Polskiego Radia)
Czytaj także

- Szwajcarzy jak wiadomo nie chcą umocnienia swojej waluty, bo to pogorszyłoby ich konkurencyjność. W związku z tym wprowadzili ujemną stopę depozytową. Jeśli ktoś kupi franki i będzie je chciał ulokować to wówczas nie tylko na niech nie zarobi, ale i straci – wyjaśnia gość.

Maciej Reluga główny ekonomista Banku Zachodniego WBK (PR24) o wartości franka

Kredytobiorcy nie skorzystają

Target dla 3-miesięcznego LIBOR wynosi teraz -0,75 proc. do 0,25 proc., wobec poprzednio 0,00-0,25 proc. W praktyce jednak już teraz kredytobiorcy zadłużeni we frankach nie płacą odsetek, tylko marże ustalone z bankiem. Zerowe stopy rekompensują im też w pewnym stopniu wzrost kursu franka. Tę ostatnią decyzję kredytobiorcy odczują w niewielkim stopniu - dodaje Przemysław Kwiecień główny ekonomista X-Trade Brokers. - Większość umów zakłada, że oprocentowanie ujemne i tak się nie przekłada na to co płaci kredytobiorca, dlaczego że przyjmowane jest oprocentowanie zerowe. Nawet jeśli LIBOR spadnie poniżej zera kredytobiorca tego nie odczuje – wyjaśnia ekonomista.

Przemysław Kwiecień główny ekonomista X-Trade Brokers (PR24) o kredytach we frankach

Szwajcaria dba o swój eksport

Decyzja szwajcarskiego banku centralnego o tyle zaskoczyła, że w ubiegłym tygodniu na jego posiedzeniu stopy procentowe w Szwajcarii zostały bez zmian. Bank musi jednak dbać o swoją gospodarkę i stąd taka decyzja - wyjaśnia profesor Elżbieta Mączyńska prezes Polskiego Towarzystwa Ekonomicznego - Bank Centralny w Szwajcarii dba o wzrost gospodarczy w Szwajcarii. Przecież umocnienie franka oznaczałoby pogorszenie warunków dla eksporterów szwajcarskich. My postrzegamy Szwajcarię jako kraj związany z sektorem finansowym, tymczasem Szwajcaria ma ogromny eksport w związku z tym rząd dba o to, żeby otoczenie było korzystne

Profesor Elżbieta Mączyńska prezes Polskiego Towarzystwa Ekonomicznego (PR24) o eksporcie

Decyzja Szwajcarów była konsekwencją wcześniej decyzji o wprowadzeniu ujemnej stopy depozytowej w strefie euro. Przemysław Kwiecień dziwi się tylko, że zapadła tak późno.

Przemysław Kwiecień główny ekonomista X-Trade Brokers (PR24) o stopach procentowych w Strefie Euro

Szwajcarzy będą zatem patrzeć na to, co robi Europejski Bank Centralny, a ten będzie utrzymywać stopy na niskim poziomie przez dłuższy czas, co jest dobrą wiadomością dla kredytobiorców.

Bank centralny Szwajcarii pozostawił bez zmian limit kursu franka na poziomie 1,20 za euro, który wprowadził 6 września 2011 r.

Sylwia Zadrożna, abo