Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
PolskieRadio 24
Anna Borys 06.05.2016

Cezary Kaźmierczak: czy kredyty frankowe były legalne?

Polski rząd rozważa wycofanie się z planów przewalutowania kredytów we franku szwajcarskim - podała agencja Reuters.
Posłuchaj
  • Puls gospodarki cz. 1- gośćmi Polskiego Radia 24 byli Cezary Kaźmierczak, prezes Związku Przedsiębiorców i Pracodawców, Red. Jan Cipiur z Obserwatora Finansowego, Mateusz Walewski, starszy ekonomista PwC (Grażyna Raszkowska, Naczelna Redakcja Gospodarcza Polskiego Radia)
  • Puls gospodarki cz. 2 - gośćmi Polskiego Radia 24 byli Cezary Kaźmierczak, prezes Związku Przedsiębiorców i Pracodawców, Red. Jan Cipiur z Obserwatora Finansowego, Mateusz Walewski, starszy ekonomista PwC (Grażyna Raszkowska, Naczelna Redakcja Gospodarcza Polskiego Radia)
Czytaj także

W zamian proponuje inne rozwiązania, które miałyby pomóc frankowiczom. - Najpierw trzeba rozstrzygnąć, czy to były kredyty czy instrumenty finansowe - uważa Cezary Kaźmierczak, prezes Związku Przedsiębiorców i Pracodawców.

Kredyt czy instrument?

- Problem, jeśli chodzi o kredyty frankowe dotyczy kwestii, czy były to kredyty, czy instrumenty finansowe, które są zakazane. W moim przekonaniu były to instrumenty finansowe. Ten problem powinien być adekwatnie do tego rozwiązany, bo użyto nielegalnych metod do ściągania pieniędzy z rynku. Sektor finansowy pozwalał sobie na wiele – uważa gość.


Posłuchaj
00:43 [i] 06.05 Cezary Każmierczak 1.mp3 Cezary Kaźmierczak, prezes Związku Przedsiębiorców i Pracodawców: dylematy dotyczące legalności

Frankowa pułapka

Problemem jest wartość nieruchomości i kreowanie systemu niewolniczego - dodaje Cezary Kaźmierczak.

- Ludzie będą przez 30 lat spłacać kredyt 600 tys. zł za mieszkania, które są warte 200/300 tys. zł. Tak to wygląda. Nie będą mieli zatem jak zaoszczędzić na starość. A na emeryturze oddadzą bankom te mieszkania za 30 proc. wartości na odwróconą hipotekę. To przypomina system niewolniczy – przekonuje ekspert.


Posłuchaj
00:33 [i] 06.05 Każmierczak 2.mp3 Cezary Kaźmierczak, prezes Związku Przedsiębiorców i Pracodawców: o systemie niewolniczym

Problem ze spreadami

Bardzo krytycznie do pomocy frankowiczom odnosi się z kolei red. Jan Cipiur z Obserwatora Finansowego.-  Jedyną kompromisową kwestia mogą być spready, czyli różnica pomiędzy kupnem, a sprzedażą walut - uważa.

- Ja nie mam żadnej litości dla tych, którzy te kredyty brali. Wiedzieli co robią. Korzystali na tym przez kilka lat, w porównaniu do osób, które kredytowały się w złotych. Jedynym polem do kompromisów jest kwestia spreadów, czyli różnicą między ceną kupna i sprzedaży. Tutaj bym się przychylił do stwierdzenia, że banki mocno przesadziły – uważa redaktor.


Posłuchaj
00:29 [i] 06.05 Cipiur.mp3 Red. Jan Cipiur z Obserwatora Finansowego o spreadach

Potrzebny jest kompromis

Mateusz Walewski, starszy ekonomista PwC przypomina, że wiele osób mogło nie zdawać sobie sprawę z tego, co oznacza ryzyko kursowe, jak duże ono może być. Tym bardziej, że przed kryzysem finansowym w 2008 roku nic nie zwiastowało katastrofy: frank spadał, złoty się umacniał, a gospodarka się rozwijała. Jest też przekonany, że jakaś forma pomocy frankowiczom zostanie zachowana, bo wycofanie się z niej byłoby zbyt kosztowne politycznie.

- Wielokrotnie było kontestowane, to że banki muszą stratę walutową wynikającą z przewalutowania rozliczyć w jednym roku. To wynika z przepisów księgowych. To byłby problem. Jakieś rozwiązanie po środku jest potrzebne – uważa specjalista.


Posłuchaj
00:51 [i] 06.05 Walewski.mp3 Mateusz Walewski, starszy ekonomista PwC: o kompromisie

Komisja Nadzoru Finansowego oszacowała, że prezydencki pomysł na przewalutowanie kredytów we frankach kosztowałby banki 67 mld.
Dyrektor biura prasowego Kancelarii Prezydenta poinformował, że Andrzej Duda nie wycofuje się z przygotowania ustawy frankowej.

Grażyna Raszkowska, abo