Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
Dwójka
Michał Mendyk 16.01.2015

Teatr jako publicystyka. Król Staś i Paweł Demirski

- W mediach mamy tematy zastępcze, a aktualne problemy stały się domeną teatru, który, w przeciwieństwie do kina, może szybko reagować - uważa młody dramaturg.
Paweł Azja Demirski - dramaturg, członek Krytyki Politycznej. Uważa, że obecnie teatr, tak jak sztuki wizualne w latach 90., najszybciej reaguje na otaczającą nas rzeczywistośćPaweł "Azja" Demirski - dramaturg, członek "Krytyki Politycznej". Uważa, że obecnie teatr, tak jak sztuki wizualne w latach 90., najszybciej reaguje na otaczającą nas rzeczywistośćPAP/Newseek/Marcin Kaliński

- Gdybym był filmowcem, szukałbym tematów właśnie w teatrze. W polskich kinach przepracowuje się dopiero problem relacji polsko-żydowskich, który budził największe emocje jakieś 10 lat temu - zwrócił uwagę Paweł Demirski. Często powracający zarzut o "publicystykę zamiast sztuki" gość Macieja Nowaka odrzucił jako nietrafiony. - Przecież Stanisławowi Augustowi Poniatowskiemu, założycielowi polskiego teatru publicznego, chodziło właśnie o kształtowanie światopoglądu i tożsamości obywateli - przypomniał w Dwójce.

A jak rozpoznać istotne dla ogółu tematy? - Z Moniką Strzępką odkryliśmy, że to, co budzi największe emocje w naszej domowej kuchni, okazuje się zwykle ważkim problemem także dla społeczeństwa, do którego należymy - odpowiedział Demirski. Poza aktualnością dramaturg wskazał na poważny ton jako na unikatową wartość współczesnego teatru publicznego. - Nasz świat jest przesycony ironią. Na scenie posługujemy się nią oczywiście jako środkiem wyrazu, ale nie jako postawą wobec rzeczywistości - uzasadnił.

Czy rozwój prywatnych teatrów zagraża polskiej tradycji scenicznej? Dlaczego w Polsce marnuje się talenty aktorskie? I czy grozi nam kryzys, którego doświadcza teraz Wielka Brytania?

***

Tytuł audycji: 250 lat teatru publicznego w Polsce
Prowadzenie:
Maciej Nowak
Gość: Paweł Demirski (dramaturg)
Data emisji:
16.01.2015
Godzina emisji:
15.00

mm/mc