Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
Trójka
Sylwia Mróz 10.06.2014

"Masz prawa człowieku" od najmłodszych lat. Co wolno dzieciom?

Wielu dorosłych uważa, że dzieci to ich własność i zapominają o szanowaniu ich praw. Dlaczego niektórzy rodzice chcą, żeby ich pociechy realizowały ich marzenia i aspiracje? O tym rozmawialiśmy w "Klubie Trójki".
Masz prawa człowieku od najmłodszych lat. Co wolno dzieciom?Glow Images/East News
Posłuchaj
  • Czy traktujemy prawa naszych dzieci poważnie? (Klub Trójki)
Czytaj także

"Masz prawa człowieku" to picture book z ilustracjami autorstwa wybitnych polskich artystów, którzy interpretują prawa zawarte w Powszechnej Deklaracja Praw Człowieka uchwalonej przez Zgromadzenie Ogólne ONZ w 1948 roku. Książka przeznaczona jest dla dzieci, ale przecież nie tylko dla nich. Warto się zastanowić, czym jest prawo dziecka do szacunku, jego prawo do różnienia się od innych czy prawo do wolności.
Ewa Makowiecka, nauczycielka ze Szkoły Podstawowej nr 85 w Warszawie opowiada, że każde ze zdań zamieszczonych w książce "Masz prawa człowieku" jest traktowane przez nią bardzo poważnie. - Prawie codziennie muszę się zajmować tematami, które w niej są, bo choć słowo szacunek jest znane, to rzadko kto czuje, co to znaczy. W tej kwestii należy bardziej czuć niż wiedzieć, co to znaczy - komentuje pedagog.
Kolejnym z tematów, na które zwracają uwagę goście programu, jest traktowanie dzieci. - Wydaje się, że wszystkie problemy związane z ochroną praw dzieci wynikają z tego, że my nie zawsze traktujemy dzieci dość poważnie. Dziecko ma prawo do prywatności, do sekretów, a więc ma prawo ukryć przed innymi to, co chce przed nimi zataić, jeśli jest to dla niego bardzo ważne - mówi Anna Błaszczak z Biura Rzecznika Praw Obywatelskich,

Iwona Zabielska-Stadnik, filozofka i redaktorka książki podkreśla, że nie powinniśmy myśleć o dzieciach, jako o swojej własności na wzór samochodu bądź kanapy. - Myślę, że powinniśmy pozwolić dzieciom różnić się od nas i różnić się od innych dzieci oraz umacniać ich poczucie odrębności, bo tak kształtuje się ich podmiotowość i ich akceptacja dla każdej odmienności, z którą później będą się stykać w życiu - mówi współautorka książki.
Naszymi gośćmi były: Anna Błaszczak z Biura Rzecznika Praw Obywatelskich, Ewa Makowiecka, nauczycielka ze Szkoły Podstawowej nr 85 w Warszawie oraz Iwona Zabielska-Stadnik, filozofka i redaktorka książki.

Zapraszamy do wysłuchania całego "Klubu Trójki", który poprowadził Dariusz Bugalski.

Na "Klub Trójki" zapraszamy od poniedziałku do czwartku od godz. 21.05 do 22.00.

sm/mp