Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
Trójka
Sylwia Mróz 28.10.2014

Polska państwem wyznaniowym? Apel intelektualistów ws. Kościoła

- To rodzaj diagnozy, która dotyczy sytuacji w państwie i społeczeństwie. Nie jest ona wymierzona przeciwko Kościołowi, a skierowana do organów władzy publicznej - mówi prof. Mirosław Wyrzykowski z Uniwersytetu Warszawskiego, jeden z autorów "Apelu do władz Rzeczypospolitej Polskiej w sprawie klerykalizacji kraju".
Polska państwem wyznaniowym? Apel intelektualistów ws. KościołaGlow Images/East News

Prawnik wyjaśnia, że apel dotyczy sytuacji, które obserwujemy w różnych sferach życia publicznego m.in. w zakresie edukacji, życia parlamentarnego. - Odrzucane są pewne projekty rozwiązań prawnych jak np. ustawa o związkach partnerskich osób różnej i tej samej płci, sprawa zapłodnienia in vitro czy przeciwdziałania przemocy w rodzinie - mówi Mirosław Wyrzykowski.
Profesor wyjaśnia, że apel jest skierowany do wszystkich władz: ustawodawczej, wykonawczej i sądowniczej. - Ten list powstawał wcześniej i wiele się zdarzało w międzyczasie, m.in. to, że w wypowiedziach przedstawicieli rządu znajdowaliśmy wypowiedzi, że "Polska nie jest państwem świeckim". To oznacza, że taka osoba reprezentuje stanowisko rządu, władzy wykonawczej i że Polska jest państwem wyznaniowym - tłumaczy prawnik.
Doktor Ryszard Piotrowski - konstytucjonalista z Uniwersytetu Warszawskiego - dodaje, że odpowiedzi na pytanie, jakim państwem jest Polska, należy szukać w konstytucji oraz orzecznictwie Trybunału Konstytucyjnego. - Konstytucja we wstępie stawia znak równości między wierzącymi w Boga a nie podzielającymi tej wiary. Mowa również bardzo wyraźnie w tym fragmencie o dialogu społecznym, który trzeba prowadzić i który jest podstawą prawa - wyjaśnia konstytucjonalista.
"Władze RP są nadmiernie uległe wobec roszczeń Kościoła" - to fragment niedawnego listu otwartego 15 polskich naukowców, który stanowi "Apel do władz Rzeczypospolitej Polskiej w sprawie klerykalizacji kraju". Sygnatariusze listu domagają się od nich, "aby ściśle przestrzegały zasady neutralności światopoglądowej państwa zagwarantowanej w Konstytucji RP".

Czy ta zasada jest w Polsce przestrzegana? Posłuchaj całej audycji, którą poprowadził Dariusz Bugalski.

 

Na "Klub Trójki" zapraszamy od poniedziałku do czwartku od godz. 21.05 do 22.00.

(sm/mk)