Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
Trójka
Sylwia Mróz 24.07.2015

"Murzyn", "Arab", "czarny". Jak postrzegamy imigrantów?

Wszelkie prognozy i przewidywania wskazują, że w najbliższych latach w Polsce będzie przybywać imigrantów. To, co myślimy i jak mówimy o obcokrajowcach, nie pozostanie bez wpływu na nasze relacje z nimi i naszą wspólną przyszłość.

Zdaniem Marka Magierowskiego z tygodnika "Do Rzeczy", Polska nie ma żadnej polityki imigracyjnej. - Powinna być ona prowadzona od dawna i zaplanowana na 10, 20, 30 lat naprzód. Kwestie tego, jakiego języka będziemy używali i jak będziemy wychowywać następne pokolenia powinny być elementem polityki imigracyjnej państwa, a nie naszego widzimisię - komentuje dziennikarz.

Anna Górska z Fundacji na rzecz Różnorodności Społecznej (FRS) opowiada, że jeśli chodzi o kwestię imigracji, uderzający jest brak głosu imigranckiego w mediach. - W sprawach dotyczących migracji i uchodźstwa tylko w 13 proc. przypadków obcokrajowcy pojawiają się w mediach jako osoby komentujące - mówi pracowniczka FRS i zwraca uwagę na to, jak nasze postrzeganie imigrantów odzwierciedla się w naszym języku.

- Terminy "imigranci", "cudzoziemcy", "obcokrajowcy" nie zaznaczają podstawowego faktu, jakim jest to, że ci ludzie mają zamiar zostać u nas na dłużej - zauważa dr Katarzyna Kłosińska, językoznawca.

W programie goście Dariusza Rosiaka mówili o związku wolności słowa z przyzwoitością i życzliwością, o tym, czy słowo "murzyn" jest pejoratywne i jak polityczna poprawność utrudnia we Francji pracę policji.

***

Tytuł audycji: Klub Trójki
Prowadzi: Dariusz Rosiak 
Goście: Anna Górska (Fundacja na rzecz Różnorodności Społecznej), dr Katarzyna Kłosińska (językoznawca i autorka Trójkowej audycji "Co w mowie piszczy"), Mamadou Diouf (Centrum Wielokulturowe, artysta, muzyk, Senegalczyk mieszkający w Polsce od 32 lat), Marek Magierowski (tygodnik "Do Rzeczy")
Data emisji: 23.07.2015
Godzina emisji: 21.07

sm/iwo