Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
Trójka
Kacper Wróblewski 30.05.2018

Życie rodziców z niepełnosprawnością

W Polsce jest około trzystu pięćdziesięciu tysięcy rodziców z niepełnoprawnością. Wiedzieliśmy o tym? Co o nich wiemy? Jak im się żyje? To niewidzialność. Jest też hiperwidzialność.
Posłuchaj
  • Jak wygląda życie niepełnosprawnych rodziców? (Klub Trójki)
Czytaj także

Oto cytat z książki "Byliśmy jak z kosmosu", raportu Instytutu Spraw Publicznych o sytuacji rodziców z niepełnosprawnością w Polsce: "Na ulicy był problem, bo ludzie nie wierzyli, że to jest moje dziecko, zaglądali mi do wózka, pytali się, czy to nie lalka albo: po co pani dziecko, jak pani sama kulawa?".

– Można powiedzieć, że niepełnosprawni rodzice są niewidoczni w przestrzeni publicznej. Czesto dlatego, że brakuje sprzętu, czy możliwości, żeby się tam znaleźć, wyjść na spacer, czy dostać się do jakiejś instytucji. Niewidoczność ta wynika też braku pokazywania potrzeb tych osób, na poziomie głosu indywidualnego, jak i statystyk publicznych. Nie prowadzi się systematycznych danych, któe pokazywałyby potrzeby tych ludzi – mówi dr Dorota Wiszejko-Wierzbicka.

Zapraszamy do słuchania dołączonej audycji.

***

Tytuł audycji: Klub Trójki
Prowadzi: Dariusz Bugalski
Goście: Magdalena Beszczyńska-Kamecka (mama z niepełnosprawnością), dr Dorota Wiszejko-Wierzbicka (ekspertka Instytutu Spraw Publicznych), Rafał Skrzypczyk (Fundacja Aktywnej Rehabilitacji)
Data emisji: 30.05.2018
Godzina emisji: 21.10

ml