Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
Trójka
Michał Lipka 02.07.2018

Jak uszczęśliwia nas natura?

"Jeszcze niedawno głównym zadaniem agencji leśnych na całym świecie było po prostu ułatwianie wycinki lasów". "Jeszcze niedawno"… Czy to cytat z powieści fantasy? Nie, mowa o współczesności.
Posłuchaj
  • W jaki sposób natura leczy ciało i duszę? (Klub Trójki)
Czytaj także

Cytat pochodzi z książki amerykańskiej dziennikarki Florence Williams "Natura leczy, czyli co sprawia, że jesteśmy szczęśliwsi, zdrowsi i bardziej kreatywni". Mowa w nim o Singapurze, gdzie w ciągu 25 lat posadzono milion drzew, mowa o Japonii i Korei, w których rozwijane są ogromne programy terapii naturą zwane "kąpielami leśnymi", mowa o krajach skandynawskich…

puszcza bialowieska las drzewa 1200.jpg
Czym jest kąpiel leśna?

– Zacznę od cytatu zacnego Cycerona: "Dobrem najwyższym jest zgadzać się z naturą i stosownie do niej żyć". Z tego wynika, jak powinniśmy naturę traktować i jak się do niej nastawiać. Florence Williams mówi o sprawach, które niby powinny być oczywiste, a tymczasem dla przeciętnej osoby nie są. Las to przecież inspiracja dla artystów i dla zwykłego człowieka, który traktuje go jako znakomite miejsce wypoczynku. W tej chwili w naszym kraju bardzo modne są przedszkola leśne, gdzie dzieci wszystkimi zmysłami poznają las i potrafią docenić jego walory. Nie każdy wie, że w powietrzu leśnym jest 70 proc. mniej bakterii chorobotwórczych niż w powietrzu miejskim, więc nawet odporność człowieka jest w dużej mierze kształtowana przez powietrze leśne – mówi dr Małgorzata Falencka-Jabłońska. 


dziecko kałuża błoto 1200.jpg
Polscy rodzice pokochali leśne przedszkola?

– Wielcy ludzie, tacy jak Darwin czy Einstein, zwracali uwagę na to, że kontakt z naturą, spacer wśród drzew, jest czymś, co nas leczy i nam pomaga. Teraz potrzebujemy dowodów naukowych. W tej książce mamy je zebrane. O niektórych słyszeliśmy, ale o wielu z nich przeczytałem po raz pierwszy. Mamy naturę – cudowny lek. Nie musimy się wysilać, by być szczęśliwymi i zdrowymi. Potrzebujemy kontaktu z naturą – dodaje prof. Piotr Skubała.

Zapraszamy do wysłuchania całej rozmowy. 

***

Tytuł audycji: Klub Trójki
Prowadzi: Dariusz Bugalski
Goście: dr Małgorzata Falencka-Jabłońska (Zakład Ekologii Lasu, Instytut Badawczy Leśnictwa), prof. Piotr Skubała (Wydział Biologii i Ochrony Środowiska, Uniwersytet Śląski)
Data emisji: 2.07.2018
Godzina emisji: 21.11

ml/gs