Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
Trójka
Kacper Wróblewski 28.02.2019

Codzienność Żołnierzy Wyklętych

1 marca mija 68. rocznica wykonania wyroku śmierci na siedmiu ludziach, członkach Zarządu Głównego Wolność i Niezawisłość. 
Posłuchaj
  • Narodowy Dzień Żołnierzy Wyklętych (Klub Trójki)
Czytaj także

Ta data została wybrana jako Narodowy Dzień Żołnierzy Wyklętych i to właśnie był główny temat wydania audycji. 

– Wychowanie, represje sowieckie i pełna nieuchronność kontynuowania walki w związku z nadzieją na trzecią wojnę światową. To pojawia się w wielu wspomnieniach żołnierzy – mówi Jacek Pawłowicz, dyrektor Muzeum Żołnierzy Wyklętych i Więźniów Politycznych PRL. – Oni czekali na kolejną wojnę. Liczyli na to, że ich walka i kontynuowanie działalności podziemnej pomoże w oswobodzeniu Polski – dodaje.

ŻW screen 1200.jpg
Żołnierze Wyklęci - serwis specjalny Polskiego Radia

– Jeden żołnierz w lesie to jest dziesięciu ludzi, którzy na niego pracują. To są łącznicy, kurierzy czy szewcy. Stąd też trwanie tych oddziałów w terenie mogło być tak długie, bowiem oddziały te miały wsparcie ludności lokalnej. Bez niego nie przetrwaliby. Nie było możliwości, aby żołnierze wytrwali w terenie bez wsparcia lokalnego – podkreśla dr Tomasz Łabuszewski.

Jakie cele przyświecały Żołnierzom Wyklętym? Jak wyglądała ich codzienność? Zapraszamy do wysłuchania dołączonej audycji.

***

Tytuł audycji: Klub Trójki
Prowadzi: Piotr Gursztyn
Goście: dr Tomasz Łabuszewski (Instytut Pamięci Narodowej), Jacek Pawłowicz (dyrektor Muzeum Żołnierzy Wyklętych i Więźniów Politycznych PRL)
Data emisji: 28.02.2019
Godzina emisji: 21.09

kw/gs