Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
Trójka
Katarzyna Rogowska 15.03.2021

Elity Chińskiej Republiki Ludowej. Czy Xi Jinping to nowy Mao Tse-tung?

Cały rok 2020 kręcił się wokół Chin – jednego z najbardziej tajemniczych państw na świecie. Myśleliśmy o nich bardzo mocno i bardzo często. Upływa właśnie osiem lat od powołania na stanowisko przewodniczącego Chińskiej Republiki Ludowej Xi Jinpinga. Kim są przywódcy Chin i w jaki sposób powstaje elita Chińskiej Republiki Ludowej? 

Posłuchaj
53:09 2021_03_15 22_06_04_PR3_Klub_Trojki.mp3 Nowa dynastia Chińskiej Republiki Ludowej (Klub Trójki)

 

Przewodniczący, czyli kto?

Jako przewodniczący ChRL Xi Jinping doprowadził do upadku wielu urzędników Komunistycznej Partii Chin, władza uległa znacznej centralizacji, jego myśli polityczne stały się częścią chińskiej konstytucji, a on sam – obiektem kultu jednostki. Jak Xi Jinping zmienił reguły gry i Chiny w ciągu ostatnich lat? – Przewodniczący Chińskiej Republiki Ludowej to funkcja dość symboliczna, ceremonialna, jednak dla nas dość łatwa do zrozumienia, bo dość dobrze obrazuje kogoś, kogo my nazywamy głową państwa czy nawet prezydentem – mówił w "Klubie Trójki" dr Marcin Przychodniak z Polskiego Instytutu Spraw Międzynarodowych.

Xi Jinping 1200 free.jpg
Nowoczesne mocarstwo z feudalną strukturą

Wszystko zależy od związków z liderem

Wiemy, kto w Chinach jest obecnie numerem jeden? A kto jest drugą najważniejszą osobą w państwie? – Specyfika chińskiego systemu politycznego i mechanizmów, które rządzą w partii, polega na tym, że w obrębie najwyższych władz, tych siedmiu, czasem dziewięciu osób, rozkład zależności i pewnej hierarchii zależy od mnóstwa różnych czynników, najczęściej jednak od związków z liderem, przynależności do pewnego środowiska politycznego i od powiązań rodzinnych – wyjaśnił rozmówca Łukasza Jasiny. 

Wielka niewiadoma

Po śmierci Mao Tse-tunga w 1976 roku wytworzył się nowy, nieformalny porządek sukcesji, który Xi Jinping wywrócił do góry nogami. – To, co wydarzy się podczas kolejnego zjazdu partii w 2022 roku i narady parlamentu pół roku później, kiedy to zostaną wybrane władze partyjne i państwowe, jest jeszcze większą niewiadomą, niż było wcześniej – podsumował dr Marcin Przychodniak.

Drzemiący wulkan? Rola Chin w polityce światowej od 1945 r. do współczesności - prof. W. J. Dziak
/Wszechnica FWW

***

Tytuł audycji: Klub Trójki
Prowadzi: 
Łukasz Jasina
Gość:
 dr Marcin Przychodniak (Polski Instytut Spraw Międzynarodowych)
Data emisji: 15.03.2021
Godzina emisji: 22.06

kr