Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
Trójka
Michał Karpa 14.06.2021

Im starsi, tym bardziej odizolowani. W walce z pandemią samotności

Pandemia COVID-19 spotęgowała pandemię samotności, która dotyka coraz więcej osób i to nie tylko starszych. Zanikają też relacje międzypokoleniowe. 

senior kobieta babcia samotność dom 1200.jpg
Raport z bezludnej wyspy. O publikacji "Samotność z koronawirusem w tle"

80. rok życia – niebezpieczna granica 

Coraz częściej młodzi ludzie wyjeżdżają do innych miast lub nawet państw, opuszczając swoich rodziców i dziadków. Jak wynika z raportu Głównego Urzędu Statystycznego, co dziesiąta osoba powyżej 65. roku życia już przed pandemią pozostawała w niemal pełnym odizolowaniu społecznym.

Samotność ludzi starszych rośnie wraz z wiekiem. Stowarzyszenie "mali bracia Ubogich" już w 2018 roku wykonało badanie, w którym dokonało rozróżnienia sytuacji osób pomiędzy 65. a 79. rokiem życia i osób powyżej 80. roku życia. Było to pierwsze tego typu badanie w Polsce.

– 80. rok życia jest symboliczną liczbą z uwagi na kilka czynników – rosnący odsetek wdowieństwa i przebywanie w jednoosobowych gospodarstwach domowych. Jesteśmy też słabsi pod względem zdrowotnym. Występuje zjawisko wielochorobowości, które łączy się z obniżeniem poziomu mobilności. To powoduje, że osoby powyżej 80. roku życia bardziej niż inne zaczynają cierpieć z powodu izolacji – mówiła w "Klubie Trójki" dyrektor stowarzyszenia Joanna Mielczarek. 


Posłuchaj
53:57 Trojka 2021_06_14 22_04_50_Klub_Trojki.mp3 Stowarzyszenie "mali bracia Ubogich" na samotnej wyspie osób starszych (Klub Trójki)

 

Przyjaciele osób starszych

W tej chwili mamy poluzowanie wielu obostrzeń, ale dużo osób nadal doświadcza samotności i izolacji. W jaki sposób można to zmienić? Jak pomóc osobom cierpiącym z powodu samotności? Jak sobie radzić z poczuciem samotności? Jednym z rozwiązań jest wolontariat.

– Jako wolontariusze jesteśmy przyjaciółmi osób starszych. Nie przychodzimy tam, ponieważ musimy. Przychodzimy tam dlatego, że chcemy pomóc drugiej osobie, jak w relacjach z każdym przyjacielem – podkreśliła wolontariuszka Adrianna Wycech. – Musimy otworzyć się na to, że każdy człowiek, w szczególności starszy, ma tyle historii, które wystarczy tylko wysłuchać i czerpać z nich pełnymi garściami – apeluje.

Urlop od samotności

Właśnie rusza kampania Stowarzyszenia "mali bracia Ubogich" "Wakacje jednego dnia", które mają być wytchnieniem od samotnej codzienności. W jej ramach stowarzyszenie umożliwia seniorom aktywne spędzenie czasu poza domem. 

– Dzięki wolontariuszom możemy organizować wyjazdy za miasto. To jednodniowe wypady – jedziemy do lasu, na łąkę. Korzystamy też z tego, że można wejść do restauracji i stworzyć tym ludziom możliwość uczestnictwa w życiu społecznym. Program ten wymyśliliśmy już kilka lat temu, lecz świetnie się spisuje w obecnym czasie – opisywała Joanna Mielczarek w rozmowie z Elżbietą Korczyńską.

Wakacje 2021/Youtube mali bracia Ubogich

***

Tytuł audycji: Klub Trójki
Prowadzi: Elżbieta Korczyńska
Goście: Joanna Mielczarek (dyrektor Stowarzyszenia "mali bracia Ubogich"), Adrianna Wycech (wolontariuszka)
Data emisji: 15.06.2021
Godzina emisji: 22.04

kr