Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
Trójka
Agnieszka Gierczak 07.03.2011

Zachód nie dba o prawa człowieka

Niewykluczone – pisze Wiktor Osiatyński - że prawa człowieka mają się gorzej w demokracji niż pod dyktaturą.
Prof. Wiktor OsiatyńskiProf. Wiktor OsiatyńskiFot.Wikipedia/Sławek

- Demokracja jest formą, sposobem podejmowania decyzji przez głos większości. Natomiast od dawna wiadomo, że większość może być zabójcza dla mniejszości. Z czasem też dla większości, gdy się zmieni – ocenia prof. Wiktor Osiatyński, autor książki "Prawa człowieka i ich granice".


Przykłady na to odnajdujemy na przestrzeni całej historii. – Hitler został wybrany na kanclerza Niemiec w demokratycznie przeprowadzonych wyborach, a Sokrates został skazany na śmierć w wyniku praworządnego, demokratycznego procesu.

/


Niewykluczone – pisze w swojej książce Wiktor Osiatyński - że prawa człowieka mają się gorzej w demokracji niż pod dyktaturą. Pod władzą despotycznego rządu nikt nie może przewidzieć, czy nie padnie ofiarą gwałtu ze strony państwa, dlatego prawa człowieka cieszą się szerokim poparciem. Tak było chociażby w Polsce w latach 70. I 80. XX w.


W państwach demokratycznych większość ludzi nie interesuje się prawami człowieka, gdyż nie są im do niczego potrzebne. Wybierają taki tryb życia, który sprawia, że ich prawa zagrożone nie są. Nie ma więc wielkich ofiar, a o prawa człowieka walczą mniejszości.


- To są takie mniejszości, którymi większość najczęściej czuje się zagrożona. To są podejrzani o przestępstwo, których prawa mogą być złamane, to są mniejszości obyczajowe, homoseksualne, nosiciele wirusa HIV – tłumaczy gość "Klubu Trójki".


Jednak to właśnie większość ma największy wpływ na los mniejszości. Wielu ludzi na całym świecie kupuje odzież i inne produkty wytwarzane w efekcie niewolniczej pracy anonimowych Chińczyków. Kupujemy je, bo są tanie i łatwo dostępne. Nie zastawiamy się nad losem wytwórcy.


- To samo jest z ropą, w której jest krew – zaznacza prof. Osiatyński i przypomina, że przy okazji konfliktu w Libii zdano sobie sprawę, że zamieszki mogą doprowadzić do znacznej podwyżki cen ropy na całym świecie. Tylko z tego powodu wiele osób wolałoby, aby Kaddafi pozostał przy władzy.

Aby wysłuchać całej rozmowy, wystarczy kliknąć w ikonę dźwięku w boksie "Posłuchaj" w ramce po prawej stronie.

Audycji "Klub Trójki" można słuchać od poniedziałku do czwartku tuż po 21.00. Zapraszamy.