Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
Trójka
Paula Golonka 22.11.2011

Zachwyć się kosmosem jak dziecko

- Książka "Tu jesteśmy. Kosmiczne wyprawy, wizje i eksperymenty" miała budzić w nas żądzę poznania tego, co nas otacza – mówi Daniel Mizieliński, współautor.
Zachwyć się kosmosem jak dziecko
Posłuchaj
  • "Klub Trójki" 22.11.2011

Album Aleksandry i Daniela Mizielińskich ukazał się niedawno w księgarniach. Za pomocą kolorowych rysunków, oszczędnie podpisanych, pokazuje, co wiemy o Wszechświecie, jaki jest stan badań kosmicznych.

Z książki dowiemy się między innymi, na czym polegały najciekawsze misje bezzałogowe – a także, czego szukamy poza Ziemią. "Tu jesteśmy" zostało opatrzone na okładce zapowiedzią, że to "książka dla młodych naukowców i marzycieli, którzy lubią patrzeć w gwiazdy", ale i całkiem dorośli czytelnicy będą ją czytać i oglądać z wielkim zainteresowaniem.

- Kiedy Wydawnictwo Znak zwróciło się do nas z prośbą o zrobienie książki o Kosmosie, pierwsze nasze skojarzenia, to były loty, Apollo, Łajka. Ale później pomyśleliśmy, że może dobrze by było, żeby ona była bardziej bieżąca i opowiadała o rzeczach nieoczywistych, które nie są powielane w wieku książkach dla dzieci - mówi Daniel Mizieliński, który wraz z Aleksandrą Mizielińską jest autorem książki. Szukając inspiracji oglądali stronę TED.com, pełną filmików z wystąpień niezwykłych osób z wielu dziedzin, między innymi z fizyki i astrofizyki. – Trafiliśmy na wystąpienie Caroline Porco o sondzie Cassini, która opowiedziała o tym w ten sposób, że dostaliśmy gęsiej skórki – mówi gość Trójki.

Karol Wójcik z Planetarium Centrum Kopernika w Warszawie podkreśla, że "Tu jesteśmy" wyróżnia się na tle książek popularnonaukowych o kosmosie. - Kiedy weźmiemy przeciętną książkę o astronomii znajdziemy informacje o układzie słonecznym, o sputniku, ale to jest chyba pierwsza książka, w której ja widzę informację o Mars-500, o mojej ulubionej misji Deep Impact, czy o japońskiej misji do planetoidy. Takich informacji jest tutaj mnóstwo. To i świetne ilustracje sprawiają, że gdybym miał dzieci z przyjemnością bym im tą książkę pokazał – twierdzi gość "Klubu Trójki".

"Klubu Trójki" można słuchać od poniedziałku do czwartku tuż po godz. 21.

(pg)