Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
PolskieRadio 24
Michał Skrzesiński 18.04.2016

Fiasko szczytu OPEC - ropa tanieje

Niedzielne rozmowy grupy OPEC w sprawie zamrożenia produkcji ropy naftowej zakończyły się fiaskiem. O wpływie cen surowca na światową gospodarkę rozmawiali w Pulsie Gospodarki ekonomista Marek Zuber, Andrzej Halesiak (Pekao SA, Towarzystwo Ekonomistów Polskich) oraz Jan Cipur (Obserwator Finansowy).
Nawet jeżeli kraje zrzeszone w OPEC dogadają się to cena ropy znacznie nie wzrośniefot.flickrReto FetzNawet jeżeli kraje zrzeszone w OPEC dogadają się to cena ropy znacznie nie wzrośnie/fot.flickr/Reto Fetz
Posłuchaj
  • 18.04.16 Marek Zuber: „Cena ropy będzie oscylowała w okolicach 50 dolarów za baryłkę.”

Część krajów produkujących ropę próbowała zmniejszyć wydobycie, by podbić cenę surowca. Ostatecznie uczestnicy szczytu OPEC oznajmili, że "potrzebują więcej czasu", by zadecydować o zamrożeniu wydobycia. Spowodowało to kolejne spadki cen ropy na światowych giełdach. 

Zdaniem Andrzeja Halesiaka jednym ze skutków fiaska szczytu będą tańsze wakacyjne podróże. - Wygląda na to, że o porozumienie wewnątrz OPEC będzie bardzo trudno - mówił ekonomista Pekao SA i członek Towarzystwa Ekonomistów Polskich.

W kompromis nie wierzy również Jan Cipiur. Jak tłumaczył, przyczyn które powodują trudności w osiągnięciu porozumienia jest wiele. - Na rynek ropy bardziej oddziałuje popyt niż podaż, spada także zapotrzebowanie na ropę w Chinach, a światowa gospodarka rośnie wolno - wymienił ekonomista z Obserwatora Finansowego. 

Marek Zuber zwrócił uwagę, że kryzys na rynkach ropy rozpoczął się wraz z początkiem wydobycia gazu łupkowego w USA. - Mówi się, że Arabia Saudyjska celowo obniżyła ceny, żeby wykończyć amerykańskich producentów łupków, ale to się nie udało - stwierdził ekonomista.

Marek Zuber ocenił również, że nawet jeżeli kraje zrzeszone w OPEC dogadają się to cena ropy znacznie nie wzrośnie. - Cena ropy będzie oscylowała w okolicach 50 dolarów za baryłkę plus minus 20 dolarów - dodał.

Andrzej Halesiak stwierdził zaś, że zwiększenie produkcji jest mało prawdopodobne. Takie działanie określił mianem samodestrukcji. - To nie byłby dobry globalnie scenariusz, gdyby doszło do totalnej wojny na produkcję ropy - oznajmił ekonomista.

Ekonomiści rozmawiali także o sytuacji w polskim górnictwie oraz o pensjach w spółkach Skarbu Państwa.


Jan Cipiur, Marek Zuber i Andrzej Halesiak/fot.PR24/TB Jan Cipiur, Marek Zuber i Andrzej Halesiak/fot.PR24/TB

Audycję w Polskim Radiu 24 prowadziła Sylwia Zadrożna.

Polskie Radio 24/bs


tagi: