Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
PolskieRadio 24
Mateusz Rekłajtis 11.02.2017

Wypadek kolumny rządowej. Stan zdrowia premier stabilny

Stan zdrowia premier Beaty Szydło po wczorajszym wypadku samochodowym jest stabilny. Szefowa rządu przechodzi rutynowe badania w szpitalu wojskowym przy ul. Szaserów w Warszawie. Poinformował o tym na konferencji prasowej rzecznik rządu Rafał Bochenek. Kierowca seicento, który doprowadził do wypadku, usłyszał zarzut i przyznał się do winy.
Wojskowy  Instytut Medyczny przy ul. Szaserów w Warszawie w którym przebywa premier Beata SzydłoWojskowy Instytut Medyczny przy ul. Szaserów w Warszawie w którym przebywa premier Beata SzydłoPAP/Marcin Obara
Posłuchaj
  • 11.02.17 Konferencja prasowa rzecznika Rządu Rafała Bochenka
  • 11.02.17 Relacja Lucjana Olszówki (godz. 13:00)
  • 11.02.17 Relacja Lucjana Olszówki (godz. 12:00)
  • 11.02.17 Rozmowa z rzecznikiem prasowym małopolskiej policji Sebastianem Gleniem (godz. 09:15)
  • 11.02.17 Komentarze: płk. Piotr Wroński
  • 11.02.17 Komentarze: Piotr Pałka z portalu Rebelia.pl
  • 11.02.17 Komentarze: Gen. Zbigniew Nowek, były szef UOP i Agencji Wywiadu
  • 11.02.17 Komentarze: Marcin Makowski, „Do Rzeczy”
  • 11.02.17 Rozmowa z rzecznikiem KGP Mariuszem Ciarką (godz. 7:45)
  • 11.02.17 Relacja Sylwii Białek sprzed szpitala MON w Warszawie (godz. 07:20)
  • 11.02.17 Relacja Paweł Pawlica z Oświęcimia (godz. 7:05)
  • 11.02.17 Relacje Pawła Pawlicy i Natalii Żyto (godz. 6:05)
  • 11.02.17 Relacja Sylwii Białek (godz. 09:20).
  • 11.02.17 Komentarze: Cezary Krysztopa z tygodnika "Solidarność"
Czytaj także

Rafał Bochenek podkreślał, że premier pozostanie przez jakiś czas pod obserwacją lekarzy. – Jest właściwie zaopiekowana, czuje się dobrze. Może pełnić swoją funkcję i obowiązki szefowej rządu – mówił. Dodał, że ma nadzieję, iż Beata Szydło pojawi się na wtorkowym posiedzeniu rządu.

Obrażeń w wypadku doznali również kierowca limuzyny oraz funkcjonariusz BOR. Pierwszy z nich prawdopodobnie jeszcze dzisiaj opuści szpital. Funkcjonariusz jest wciąż diagnozowany. 

– Kontrolujemy sprawy związane z wypadkiem, okoliczności zdarzenia są wyjaśniane przez właściwe służby – mówił rzecznik rządu. Zaznaczył, że to nie powinno się zdarzyć, tym bardziej, że sprawa dotyczy najważniejszej osoby w państwie. – Okoliczności muszą być wyjaśnione, by przestrzec się przed kolejnymi zdarzeniami w przyszłości – mówił Bochenek.

Rzecznik rządu zaznaczył, że więcej szczegółów poznamy na podczas konferencji prasowej ministra Mariusza Błaszczaka.

O wypadku mówili również goście Polskiego Radia 24:

Sebastian Gleń, rzecznik prasowy małopolskiej policji informował, że zeznania złożyli kierowcy i część świadków zdarzenia. Czynności procesowe na drodze zakończyły się ok. 1:30 w nocy. Obecnie trwają przesłuchania kolejnych osób, które widziały kolumnę rządową. Postępowaniem zajmie się Prokuratura Okręgowa w Krakowie. – Wszystko prowadzone jest tak, by jak najlepiej sprawę wyjaśnić – podkreślił. 

Jak mówił Marcin Makowski z „Do Rzeczy” „jest coś niepokojącego w tym, że najwyżsi funkcjonariusze naszego państwa są narażeni na poważne incydenty”. – Ten być może nie był związany z niedopatrzeniem, czy zaniedbaniem, to kierowca fiata spowodował wypadek. Jednak sam fakt, że musimy martwic się zdrowiem premier, która porusza się kolumną uprzywilejowaną, jest niepokojące – ocenił. Jego zdaniem, w funkcjonowaniu kolumn „strukturalnie coś jest nie tak”. – Trzy wypadki w niecały rok, to powinno wzbudzić rodzaj podwyższonego stanu gotowości w BOR – dodał.  Zaznaczył, że „może powinna powstać specjalna komisja, która jeszcze raz opisze reguły poruszania się kolumn”. – Trzeba dmuchać na zimne, bo robi się coś groźnego.

Zdaniem płk. Piotra Wrońskiego, eksperta ds. bezpieczeństwa, śledztwo w tej sprawie powinno być prowadzone pod kontrolą centralnych instytucji: Komendy Głównej Policji i Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego. Ocenił, że widoczne jest wieloletnie zaniedbanie w Biurze Ochrony Rządu. - Chwała kierowcy BOR, że uratował 21-letniego człowieka, ale on nie powinien musieć unikać takiej sytuacji. To nie jest kwestia gradacji czyjegoś życia, ale on powinien mieć świadomość kogo wiezie z tyłu, premier, czyli państwo – wyjaśniał.

Gen. Zbigniew Nowek zaznaczył, że trzeba natychmiast przystąpić do reformy strukturalnej w BOR-ze. – Nie chodzi o czystki personalne, trzeba zmienić zasady i mentalność funkcjonariuszy, którzy mają chronić najważniejsze osoby w państwie – mówił. Dodał, że do zbadania są reakcje kierowcy, który, by uniknąć zderzenia, odbił w lewo. - Być może na to wszystko wpływa obciążenie psychiczne, pod którym działają funkcjonariusze. Oni nie mogą pracować pod taką presją – podkreślił.

O wypadku również  w relacji reporterki Polskiego Radia, Sylwii Białek.

Polskie Radio 24/ip

Data emisji: 11.02.2017