Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
PolskieRadio 24
Jakub Wacławski 20.02.2017

36 lat Niezależnego Zrzeszenia Studentów. "Mówiliśmy wprost"

Prezydent Andrzej Duda wręczył odznaczenia państwowe działaczom Niezależnego Zrzeszenia Studentów. Okazją była 36. rocznica zarejestrowania NZS przez komunistyczne władze, 17 lutego 1981 roku. Była to pierwsza taka organizacja w krajach bloku komunistycznego. O jej działalności mówił w Polskim Radiu 24 dr Andrzej Anusz z Uniwersytetu Kardynała Stefana Wyszyńskiego.

Jak wyjaśniał gość, NZS powstało na fali odnowy, która wybuchła po sierpniu '80 roku. – Określa się ją jako studencką Solidarność – mówił. Andrzej Anusz dodał, że poza postulatami środowiskowymi, organizacja miała również cele polityczne, m.in. odzyskania przez Polskę niepodległości.  

Gość podkreślił również, że NZS zawsze był jednoznaczny. – Czarno-białe logo wskazywało na to, że trzeba nazywać rzeczywistość po imieniu. To, co w języku ówczesnej polityki starsi koledzy ubierali w słowa, NZS mówił wprost – tłumaczył.

Po wprowadzeniu stanu wojennego działalność NZS zdelegalizowano. Dr Anusz ocenił, że jego odrodzenie nastąpiło w latach 1984-86, gdy Solidarność pogrążona była w kryzysie. –  W tym momencie pojawiło się nowe pokolenie NZS-u. Oni nie byli tak obciążeni poczuciem klęski, inaczej podchodzili do tej sytuacji. Wtedy w sposób jednoznaczny odrzucili kwestie reformowania socjalizmu – wyjaśnił.

Po obradach Okrągłego Stołu, którego postulatów NZS ani nie odrzucił, ani nie przyjął, w organizacji pojawił się dylemat, czy ma przekształcić się w siłę polityczną. – Zdecydowało stanowisko, że działacze rozproszyli się po różnych środowiskach. Dzisiaj to organizacja środowiskowa, studencka – podsumował gość.

Więcej w całej audycji.

Z dr Andrzejem Anuszem (UKSW) rozmawiał Filip Memches.

Polskie Radio 24/ip

____________________

Data emisji: 20.02.2017

Godzina emisji: 18:15