Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
PolskieRadio 24
Adam Koniecki 21.03.2017

Szef MON zarzuca Tuskowi zdradę dyplomatyczną. Jest zawiadomienie o przestępstwie

Do Prokuratury Krajowej wpłynęło zawiadomienie szefa MON Antoniego Macierewicza ws. tzw. zdrady dyplomatycznej. Ma ono związek z katastrofą smoleńską z 10 kwietnia 2010 roku, a dotyczy także badania jej przyczyn i okoliczności. Informację tę potwierdził na konferencji prasowej rzecznik rządu Rafał Bochenek. O sprawie mówili w Polskim Radiu 24 Łukasz Polinceusz z Fundacji im. Kazimierza Pułaskiego, Wojciech Mucha z Gazety Polskiej Codziennie i sędzia Adam Tomczyński.

Szef MON Antoni Macierewicz w rozmowie z "Gazetą Polską Codziennie" poinformował, że złożył zawiadomienie dot. podejrzenia popełnienia przestępstwa przez b. premiera Donalda Tuska w związku z tragedią smoleńską. Podkreślił, że jego zdaniem doszło do przestępstwa. "Premier Donald Tusk zawarł z Władimirem Putinem nielegalną umowę na szkodę Polski i za to powinien odpowiadać karnie" – powiedział. Zawiadomienie MON ma dotyczyć okresu od 10 kwietnia 2010 r. do 2014 r., gdy Tusk został szefem Rady Europejskiej.

Wątek domniemanej zdrady dyplomatycznej jest już badany przez zespół śledczy Prokuratury Krajowej wyjaśniający okoliczności katastrofy smoleńskiej. Prokuratura informowała o tym we wrześniu 2016 r. Śledztwo dotyczy działania w latach 2010-2011 na szkodę RP przez funkcjonariuszy publicznych upoważnionych do występowania w jej imieniu w stosunkach z Rosją podczas badania przyczyn katastrofy smoleńskiej.

Jak wskazywał Polinceusz, kontekst smoleński wraca, zanim jeszcze zakończyły prace sejmowa podkomisja oraz prokuratura. – Widać wyraźnie, że Antoni Macierewicz już feruje pewne wnioski w stosunku do poprzedników. Szkoda, wydaje się, że zdrowy rozsadek nakazywałby poczekać – mówił. Dodał, że minister zapowiadał, iż efektów prac podkomisji na razie nie widać, pojawiło się natomiast doniesienie do prokuratury, które "raczej oceniałby w kategoriach pewnej zemsty za wygraną Tuska na przewodniczącego RE".

– Gdyby rzeczywiście coś było na rzeczy w przypadku oskarżeń Macierewicza, to na miejscu rządu wstrzymałbym się z tym zawiadomieniem, ugruntowałbym to podwaliną rzetelnych argumentów i zbudował wokół tego cały kontekst tego, co się wydarzyło, jeśli coś rzeczywiście miało miejsce – dodał. W jego ocenie, w obecnej sytuacji jest to zwrot stricte polityczny.  

W Polskim Radiu 24 sprawę złożenia przez szefa MON zawiadomienia dot. podejrzenia popełnienia przestępstwa przez b. premiera Donalda Tuska w związku z katastrofą smoleńską komentował również Wojciech Mucha z "Gazety Polskiej Codziennie". – Okoliczności dotyczące katastrofy smoleńskiej są tak tajemnicze, że być może pojawią się kolejne sprawy i zarzuty – mówił gość PR24.

Z kolei Adam Tomczyński, wieloletni sędzia, wyjaśniał na naszej antenie, czym jest "zdrada dyplomatyczna". – To przestępstwo, które polega na tym, że osoba upoważniona do reprezentowania rządu Rzeczpospolitej Polskiej, w rozmowie z innymi państwami działa na szkodę kraju – tłumaczył ekspert. Jak podkreślił również gość PR24, jest to "przestępstwo rzadko spotykane". 

Więcej w rozmowach z komentatorami. 

Polskie Radio 24/PAP/ip/mp

_________________

Data emisji: 21.03.2017

Godzina emisji: 11:18