Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
PolskieRadio 24
Dominik Panek 10.07.2017

Afera podkarpacka. Zatrzymany były szef biura poselskiego Jana Burego z PSL

Bogusław P. - były szef biura poselskiego Jana Burego został zatrzymany przez agentów rzeszowskiej delegatury CBA pod zarzutem korupcji w swoim domu pod Dębicą. Jak informuje CBA, w śląskim wydziale Prokuratury Krajowej usłyszy zarzuty związane z przyjęciem od Mariana D. byłego właściciela i prezesa spółki paliwowej korzyści majątkowej w kwocie 700 tys. zł.
Wideo
  • CBA Afera Podkarpacka. Zatrzymanie - Temistokles Brodowski.mp4
Posłuchaj
  • 10.07.2017 Afera Podkarpacka: kolejne zatrzymanie. Szczegóły Temistokles Brodowski z biura prasowego CBA
  • 10.07.2017 Kolejne zatrzymanie w tzw. aferze podkarpackiej (serwis PR24 - godz 9:00 Aleksandra Kozera
Czytaj także

Według ustaleń śledczych, na przełomie lat 2007/2008 w porozumieniu z Janem Burym, wówczas sekretarzem stanu w resorcie skarbu i posłem, Bogusław P. przyjął od biznesmena Mariana D. obietnicę łapówki w wysokości miliona złotych, a następnie przyjął korzyść majątkową w wysokości 700 tys. zł. W zamian miał podjąć się pośrednictwa w nawiązaniu preferencyjnych stosunków handlowych pomiędzy firmą biznesmena a spółką skarbu państwa. Inny zarzut przedstawiony zatrzymanemu przez CBA dotyczy przyjęcia kolejnej łapówki przez samego Bogusława P.

Prokuratura w Katowicach od kilku lat wyjaśnia okoliczności afery podkarpackiej. W listopadzie 2015 r. postawiła sześć zarzutów korupcyjnych b. posłowi PSL Janowi Buremu. Zdaniem śledczych, jako poseł i wiceminister skarbu przyjmował wysokie korzyści majątkowe od co najmniej dwóch osób - które usłyszały już wcześniej zarzuty wręczania tych łapówek - za wpływanie na działanie różnych instytucji państwowych. Sąd nie uwzględnił prokuratorskiego wniosku o aresztowanie byłego posła. Później Bury usłyszał trzy kolejne zarzuty, dotyczące niezgodnego z prawem wpływania na obsadę stanowisk w Najwyższej Izbie Kontroli.

Katowickie śledztwo toczy się od listopada 2013 r. po zawiadomieniu złożonym przez CBA. Początkowo wszczęto je pod kątem nadużycia uprawnień przez członków zarządu Elektrowni Kozienice i funkcjonariuszy publicznych w związku z postępowaniem przetargowym. Postępowanie ma jednak znacznie szerszy zakres. Do Katowic trafiły też niektóre wątki z postępowania toczącego się wcześniej w Warszawie.

Jak wcześniej podawała prokuratura, podstawą formułowanych wobec podejrzanych zarzutów są m.in. zeznania świadków, wyjaśnienia innych podejrzanych, a także treść zarejestrowanych rozmów telefonicznych.

W związku z aferą podkarpacką w lipcu ubiegłego roku na ławie oskarżonych zasiedli były dyrektor Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Krośnie Edward B., oskarżony o przyjęcie korzyści majątkowej, i były proboszcz katedry polowej Wojska Polskiego ks. płk Robert M. Akt oskarżenia obejmował jeszcze jednego duchownego - Jana C. - jednak ten zmarł przed rozpoczęciem procesu.

Inne wątki afery podkarpackiej bada Prokuratura Apelacyjna w Katowicach. Zarzuty w tej sprawie usłyszała m.in. była szefowa prokuratury apelacyjnej w Rzeszowie Anna H., którą śledczy oskarżyli o przyjęcie korzyści majątkowych, powoływanie się na wpływy w instytucjach państwowych i samorządowych, a także przekroczenie uprawnień. H. została dyscyplinarnie usunięta z prokuratury.

Pod koniec czerwca Sąd Najwyższy zdecydował, że sprawą H. zajmie się Sąd Rejonowy w Tarnowie.

Polskie Radio 24/IAR, PAP