Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
PolskieRadio 24
Michał Skrzesiński 11.07.2017

74. rocznica Rzezi Wołyńskiej i wyzwolenie Mosulu z rąk terrorystów

W Warszawie odbyły się centralne obchody Narodowego Dnia Pamięci Ofiar Ludobójstwa dokonanego przez ukraińskich nacjonalistów na obywatelach II RP. O tym czy - i jeśli tak to jak bardzo - historia dzieli Polaków i Ukraińców, mówiła w Polskim Radiu 24 Ewa Siemaszko, badaczka ludobójstwa wołyńskiego. O wyzwoleniu Mosulu z rąk terrorystów i o tym, czy zakończy to definitywnie najdłuższą i najbardziej krwawą bitwę w trwającej od 3 lat wojnie przeciwko islamskim radykałom w Syrii i w Iraku, mówił z kolei dr Jacek Raubo z portalu Defence24.pl.
Zdjęcie ilustracyjneZdjęcie ilustracyjnePR24/PJ

Jak podkreśliła Ewa Siemaszko, 11 lipca 1943 roku UPA zaatakowała ok. 100 miejscowości mordując w sposób bezwzględny wszystkich Polaków, których udało im się dopaść. Jak dodała, zbrodnia ta trwała jeszcze co najmniej dwa lata.

- To nie był impuls, ale starannie przygotowywana, zaplanowana przez organizacje ukraińskich nacjonalistów zbrodnia. Wojna była dogodnym czasem do tego typu zbrodni, bo Polaków nie chroniło wtedy polskie państwo. Na tych terenach była okupacja niemiecka w tym czasie, a Niemcy nie interweniowali i nie zapobiegali tej zbrodni – mówiła Siemaszko.

Dodała, że emocje dotyczące Rzezi Wołyńskiej są dziś tak silne m.in. dlatego, że przez lata hamowano prawdę na jej temat.

Dr Jacek Raubo skomentował z kolei słowa premiera Iraku, który poinformował w poniedziałek o „całkowitym wyzwoleniu Mosulu z rąk fanatycznych terrorystów”.

- Państwo Islamskie ma m.in. twarz protopaństwową. W tym wymiarze uderzenie w Mosul jest bardzo ważne. Jest to bowiem uderzenie w wymiar konwencjonalny tzw. Państwa Islamskiego – wyjaśnił gość.

Dodał jednak, że zdobycie czy zajęcie konkretnego miasta i przejęcie nad nim kontroli jest uderzeniem tylko w jeden z elementów PI związany z quasi państwowym jego wymiarem. Pozostaje natomiast wymiar terrorystyczny i informacyjny.

- Niewątpliwie wyzwolenie miasta z rąk terrorystów uderza w symbolikę, ale byłbym sceptyczny co do budowy pewnych długookresowych scenariuszy rozwoju sytuacji. Tzw. Państwo Islamskie było bowiem bardzo dobrym i skutecznym spoiwem działań wielu często bardzo ze sobą skłóconych podmiotów lokalnych. Powinniśmy więc zadać sobie pytanie, co będzie się działo na terenach wyzwolonych – podsumował dr Raubo.

Więcej w całej rozmowie.

Gospodarzem audycji był Jakub Kukla.

Polskie Radio 24/pr

_____________________

Podsumowanie Dnia w Polskim Radiu 24 - wszystkie audycje

Data emisji: 11.07.17

Godzina emisji: 21.00