Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
PolskieRadio 24
Adam Koniecki 28.11.2017

Komisja sprawiedliwości pracuje nad ustawami o KRS i SN [RELACJA]

Sejmowa komisja sprawiedliwości i praw człowieka rozpoczęła o godz. 11 prace nad projektami ustaw prezydenta Andrzeja Dudy ws. Sądu Najwyższego i Krajowej Rady Sądownictwa. Obrady komisji zaplanowano też na środę i czwartek. Zgodnie z zapowiedziami PiS, w czasie prac w komisji mają zostać zgłoszone poprawki uzgodnione podczas rozmów prezydenta z PiS. 
Zdjęcie ilustracyjneZdjęcie ilustracyjnePIOTR KAMIONKA/REPORTER/EASTNEWS
Posłuchaj
  • 28.11.2017 Relacja Michała Walczyka godz. 13:18
  • 28.11.2017 Relacja Michała Walczyka godz. 12:15
  • 28.11.2017 Michał Walczyk: „W czasie prac komisji PiS ma zgłosić poprawki, uzgodnione podczas rozmów prezydenta z Jarosławem Kaczyńskim”

W druku przygotowanym dla sejmowej komisji są poprawki przewidujące m.in. głosowanie bezwzględną większością na wspólną listę 15 kandydatów do KRS w przypadku niemożności wyboru listy kandydatów większością trzech piątych Na tej liście uwzględniano by co najmniej jednego kandydata każdego klubu poselskiego. Prace nad reformą wymiaru sprawiedliwości relacjonuje w Polskim Radiu 24 Michał Walczyk, reporter Polskiego Radia 24.

Jak podkreślał Michał Walczyk, komisja będzie pracowała trzy dni. - W czasie prac komisji PiS ma zgłosić poprawki, uzgodnione podczas rozmów prezydenta z Jarosławem Kaczyńskim. Prezydent i prezes PiS spotkali się cztery razy w tej sprawie. 6 grudnia, po poprawkach przyjętych przez komisje, posłowie będą dyskutować na projektem. Zaprezentowane dziś poprawki zakładają, że jeśli nie byłoby potrzebnych trzech piątych głosów przy wyborze KRS, będzie głosowanie na wspólna listę 15 kandydatów do KRS – powiedział reporter.

Zgodnie z zapowiedziami PiS, w czasie prac w komisji mają być zgłoszone poprawki uzgodnione podczas rozmów prezydenta z PiS - rozdano je już posłom i dziennikarzom. Sala komisji jest wypełniona posłami, gośćmi i dziennikarzami. Posłowie opozycji wnieśli o zmianę sali obrad oraz o przerwę, argumentując, że nie działa elektroniczny system głosowania.

Pierwsze czytania projektów odbyły się w Sejmie w ubiegłym tygodniu. Ich drugie czytanie zaplanowano na 6 grudnia. Szef komisji Stanisław Piotrowicz (PiS) mówił, że prace nad projektami mogą zakończyć się na przyszłym posiedzeniu Sejmu. „Jest wola szybkiego procedowania i przyjęcia tych ustaw jak najszybciej” - dodał.

Pierwsze czytania projektów odbyły się w środę w Sejmie. W piątkowym głosowaniu Sejm nie zgodził się na wnioskowane przez PO, Nowoczesną i koło UED odrzucenie projektów, które krytykował też PSL. Za dalszymi pracami były kluby PiS i Kukiz'15.

Drugie czytanie projektów o SN i KRS zaplanowano w Sejmie na 6 grudnia. Szef komisji Stanisław Piotrowicz (PiS) podkreślił, że prace na nimi mogą zakończyć się na przyszłym posiedzeniu Sejmu.

- Jest wola szybkiego procedowania i przyjęcia tych ustaw jak najszybciej - dodał. Premier Beata Szydło wyrażała nadzieję, że będą one mogły być przegłosowane jeszcze przed Świętami. Prezydent Duda mówił, że nie wyobraża sobie, by przyjęte przez parlament ustawy zawierały rozwiązania, które poprzednio zawetował.

Zmiany w KRS i SN

Sześciostronicowy projekt noweli ustawy o KRS zakłada m.in. wybór przez Sejm 15 członków KRS-sędziów większością 3/5 głosów; w przypadku klinczu, każdy poseł głosowałby tylko na jednego kandydata. Dotychczas członków KRS-sędziów wybierały środowiska sędziowskie. Obecni członkowie KRS-sędziowie mają pełnić swe funkcje do dnia rozpoczęcia wspólnej kadencji wszystkich członków Rady-sędziów, wybranych na nowych zasadach. Kandydatów mogłyby zgłaszać Sejmowi grupa 2 tys. obywateli oraz 25 czynnych sędziów.

Kwestia wyboru do Rady była w ostatnich tygodniach tematem rozmów prezydenta z prezesem PiS Jarosławem Kaczyńskim - mają się do tego odnosić poprawki tej partii. Wstępny kompromis ma zakładać, że gdyby w Sejmie nie było 3/5 głosów, wówczas - w drugim etapie - do wyboru członków KRS wystarczyłaby większość bezwzględna. Kluby opozycyjne mogłyby wskazać sześciu kandydatów do Rady, a większość parlamentarna - dziewięciu.

Andrzej Dera: argumenty opozycji są totalnie niemerytoryczne

74-stronicowy projekt nowej ustawy o SN zakłada m.in. badanie przez SN skarg nadzwyczajnych na prawomocne wyroki sądów, w tym z ostatnich 20 lat; utworzenie Izby Dyscyplinarnej z udziałem ławników oraz przechodzenie sędziów SN w stan spoczynku po ukończeniu 65. roku życia, z możliwością przedłużania tego przez prezydenta.

Projekty negatywnie zaopiniowały m.in. KRS, RPO, SN i liczne środowiska prawnicze. Wskazywano, że przerwanie kadencji członków KRS i ich wybór przez Sejm to naruszenie konstytucyjnych zasad niezależności i odrębności władzy sądowniczej. Zarzuty naruszenia zasady trójpodziału i równowagi władz kierowano też wobec projektu o SN. Odpierali je posłowie PiS i prezydencka minister Anna Surówka-Pasek, która reprezentuje Dudę w pracach nad projektami.

Weto prezydenta

Prezydent złożył projekty we wrześniu, wcześniej - w lipcu - zawetował nową ustawę o SN i nowelę ustawy o KRS, wytykając im m.in. częściową niekonstytucyjność. Uzasadniając weto ws. SN, Duda wskazał, że "wpływ Ministra Sprawiedliwości-Prokuratora Generalnego na działalność SN byłby ogromny; uprawniona jest obawa przed zagrożeniem dla niezależności tego sądu i jego autorytetu w społeczeństwie". Co do KRS prezydent podkreślał, że aprobuje ogólną ideę zmian, ale wybór sędziów do KRS przez Sejm wymaga większości 3/5 głosów, co będzie "wyrazem konsensusu różnych ugrupowań zasiadających w parlamencie".

Od końca lipca w Sejmie znajdują się wnioski prezydenta o ponowne rozpatrzenie obu zawetowanych ustaw.

W Polskim Radiu 24 relacjonujemy posiedzenie sejmowej komisji sprawiedliwości i praw człowieka. Na miejscu jest reporter PR24 Michał Walczyk.

___________________

Gospodarzem programu był Krzysztof Grzybowski.

Polskie Radio 24/IAR/PAP

Data emisji: 28.11.2017

Godzina emisji: 11:20