Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
Dwójka
Jacek Puciato 24.07.2010

Gdański maraton kultury

Co łączy ekslibris, solidarność i Szekspira?
GdańskGdańsk Wikipedia
Posłuchaj
  • Andrzej Stelmasiewicz zaprasza na wystawę pokonkursową IV Międzynarodowego Konkursu na Ekslibris
  • Jerzy Limon o XIV Gdańskim Festiwalu Szekspirowskim
Czytaj także

W poniedziałkowym "Poranku Dwójki" zachęcaliśmy do odwiedzenia Gdańska w związku z planowanymi w tym mieście różnorodnymi imprezami kulturalnymi. I tak już po godz. 7.50 proponowaliśmy na wybranie się na otwieraną w Centralnym Muzeum Morskim wystawę pokonkursową IV Międzynarodowego Konkursu na Ekslibris i małą formę graficzną pt. "Solidarność Narodów". To czwarta odsłona wspólnej współpracy pomiędzy Domem Kultury Wyspa Skarbów GAK oraz Fundacji Wspólnota Gdańska. W tym roku, jego IV edycja będzie posiadała wyjątkową oprawę. Wystawa prac zbiegnie się z 30. rocznicą podpisania Porozumień Sierpniowych, które zapoczątkowały demontaż żelaznej kurtyny. Na wystawie będzie można obejrzeć prace nadesłane z całego świata – poczynając od Japonii, na Urugwaju kończąc. O tym przedsięwzięciu opowiadał pomysłodawca Andrzej Stelmasiewicz - Prezes Zarządu Fundacji "Wspólnota Gdańska".


Natomiast po 8.35 rozmawialiśmy o XIV Gdańskim Festiwalu Szekspirowskim. W tym roku zaprezentowanych zostanie 20 spektakli z całego świata. W ramach imprezy wystawione zostaną cztery polskie przedstawienia oraz zagraniczne spektakle wywodzące się z bardzo odmiennych kręgów kulturowych: Wielkiej Brytanii, Niemiec, Litwy, Rumunii Węgier, Armenii, Zimbabwe. Będzie też możliwość spotkania z twórcami poszczególnych spektakli. Szczególnie interesujące będą z pewnością produkcje wybitnego litewskiego reżysera z Wilna Oskarasa Korsunovasa, a także francuskie spektakle Iriny Brook. Po raz drugi zaprezentowany zostanie spektakl Ryutopia Noh-theatre z Japonii, który w 2008 roku pokazał wspaniałą Zimową opowieść w reżyserii Yoshihiro Kurity. W tym roku Hamlet tego samego reżysera zagości na Festiwalu. O tym opowiedział nasz gość prof. Jerzy Limon - prezes Fundacji Theatrum Gedanense.


Poza tym w "Poranku": "Słowo na dzień ", "Kalendarium", "Między słowami" , wiadomości kulturalne i zaproszenia, przegląd prasy. Nie zabraknie też płyty tygodnia.

Zaprasza Marcin Pesta.

26 lipca (poniedziałek), godz. 6:00