Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
Dwójka
Jacek Puciato 07.07.2013

"Papusza" zachwyciła. Joanna Krauze opowie o filmie w Dwójce

W poniedziałkowym "Poranku Dwójki" gościć będziemy Joannę Kos-Krauze, współautorkę "Papuszy". Nowy polski film zebrał ostatnio bardzo dobre recenzje zagranicznych i polskich krytyków.
Kadr z filmu Papusza, reż. Joanna Kos-Krauze, Krzysztof KrauzeKadr z filmu "Papusza", reż. Joanna Kos-Krauze, Krzysztof Krauze www.kviff.com/mat. prasowe

"Wizualne arcydzieło", "największe odkrycie", "film z zupełnie innej półki" - "Papusza" Joanny Kos-Krauze i Krzysztofa Krauze zachwyciła krytyków podczas 48. Międzynarodowego Festiwalu Filmowego w Karlowych Warach. Obraz pokazany został w ramach Konkursu Głównego.
"Papusza" to film o Bronisławie Wajs - romskiej poetce. Takie imię wymyśliła jej matka – oznacza ono "lalka". Kiedy Papusza się rodziła, romskie kobiety przepowiadały, że "przyniesie wszystkim wielką dumę albo wielki wstyd". Ona sama, wiele lat później odrzucona przez swoich i umieszczona w szpitalu psychiatrycznym, rzuci mimochodem słynne zdanie: "Gdybym nie nauczyła się pisać, byłabym szczęśliwa". Ale czym byłoby to szczęście?

Film "Papusza" nie jest filmem biograficznym, skrupulatnie, według jasnej chronologii i porządku, ukazującym fakty z trudnego życiorysu poetki. Owszem, poznajemy daty, miejsca, ludzi, wydarzenia, jakie mniej więcej po sobie następowały - ale nie chronologia jest tu ważna i następstwo zdarzeń, a emocje, które uruchamiały się w bohaterce na poszczególnych etapach jej życia i złożyły się na jej nie do końca odgadnioną osobowość. Naszym gościem po 8.35 będzie współautorka filmu: Joanna Kos-Krauze.

Kadr
Kadr z filmu "Papusza", reż. Joanna Kos-Krauze, Krzysztof Krauze (fot. www.kviff.com/mat. prasowe)

Z kolei po 7.45 zapraszać będziemy do Muzeum Narodowego we Wrocławiu na wystawę "Kształty polskiej litery". Kto jest autorem pierwszej polskiej czcionki narodowej, jaki krój pisma nawiązuje do architektury Torunia, jak wiele osób zajmuje się w Polsce projektowaniem krojów pisma - tego między innymi można się będzie dowiedzieć, oglądając tę wystawę. Pokazanych zostanie kilkadziesiąt eksponatów, w tym publikacje drukowane polskimi czcionkami powstałymi w okresie międzywojennym, przykłady pism tworzonych w 2. połowie XX wieku, szkice i realizacje liternicze. O wystawie opowie w "Poranku Dwójki" jej kurator - Wojciech Kaczorowski.
A poza tym w audycji: "Słowo na dzień", "Kalendarium", przegląd prasy, zaproszenia na imprezy kulturalne oraz cykl: "Piosenki z rekomendacją" (tym razem poleca aktorka Joanna Żółkowska). Jak zwykle zapraszamy również Państwa do udziału w naszym konkursie "Płyta Tygodnia". A jest nią album z mało znanymi utworami skrzypcowymi Leopolda Godowskiego, jednego z największych wirtuozów fortepianu przełomu XIX i XX wieku. "Perpetuum mobile" i " Walc". Grają: Nazrin Rashidova (skrzypce) i Roderick Chadwick (fortepian).
Zaprasza Marcin Pesta.
8 lipca (poniedziałek), godz. 6.00-9.00