Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
Dwójka
Ula Czerny 23.07.2013

Gdzie urodził się Rothko i dlaczego nigdy tam nie wrócił?

- Miałem wrażenie, że związek między Daugavpils a Rothko został przerwany w momencie, kiedy on wyjechał. Jeśli patrzy się na te zdjęcia i na jego obrazy, to nie widzi się inspiracji czerpanej z tego miejsca. Zamiast pokazywać ślady, chciałem pokazać, że tego związku już brak - mówił Grospierre w Dwójce.
Projekt Lustro przeszłości w Muzeum Narodowym w WarszawieProjekt "Lustro przeszłości" w Muzeum Narodowym w WarszawieMonika Bajkowska/mat.prasowe
Posłuchaj
  • Nicolas Grospierre o projekcie "Lustro przeszłości" (Poranek Dwójki)
  • Józefina Bartyzel, Adam Biernacki i Katarzyna Kołeczek o wakacjach w Polonii i w Och Teatrze (Poranek Dwójki)
  • Krzysztof Zanussi o "Modlitwie" Bułata Okudżawy, ale w wykonaniu Mariana Opani (Poranek Dwójki)
Czytaj także

Nicolas Grospierre mówił w "Poranku Dwójki" o projekcie "Lustro przeszłości". "Dinaburg, Borisoglebsk, Dvinsk, Daugavpils" - to fotograficzna wycieczka w przeszłość do miasta urodzenia Marka Rothki, Dźwińska (dawniej Dyneburg, obecnie Daugavpils na Łotwie).
- Miałem wrażenie, że tego, co Rothko mógł tam zobaczyć, czy śladów po nim, jest mało. W tym miejscu nie jest to oczywiste, nie ma domu i tablicy pamiątkowej: "Tu urodził się Mark Rothko" - mówił artysta w Dwójce.
Nicolas Grospierre poprzez zdjęcia pokazane w specjalnych gablotach opowiada o tym miejscu jako lustrze, w którym odbijają się i zacierają ślady przeszłości wielkiego artysty. Projekt stanowi dopełnienie wystawy "Mark Rothko".
- Używałem przezroczystego filmu, który sprawia, że nie do końca dobrze widzi się zdjęcia. Z pewnego punktu widzenia widać fotografię, a jak człowiek się poruszy jest ona już przetarta - mówił Grospierre.
Nicolas Grospierre, laureat Paszportu Polityki, portretuje głównie architekturę, detale i pozostałości po okresie komunistycznym w Polsce i Europie Wschodniej. Muzeum Narodowe w Warszawie organizuje w czwartek spotkanie z artystą i kuratorem wystawy Wojciechem Kaczorowskim.
W "Poranku Dwójki" mówiliśmy również o wakacjach w teatrze Polonia i Och Teatrze. Latem grają one bowiem jeszcze więcej. Och Teatr zagra latem 83 spektakle. Natomiast Teatr Polonia zaprosi widzów na 70 przedstawień. Jest w czym wybierać. Obydwa teatry zapraszają też na sztuki w plenerze. Jak co roku, spektakle będzie można zobaczyć na Placu Konstytucji w Warszawie. Wakacyjny sezon rozpoczęła w niedzielę premiera "Czerwonego kapturka" Jana Brzechwy. O spektaklu mówili w Dwójce: Józefina Bartyzel z Teatru Polonia, reżyser Adam Biernacki i aktorka Katarzyna Kołeczek.
W cyklu "Piosenki z rekomendacją", wybrane tym razem przez reżysera Krzysztofa Zanussiego.
"Poranek Dwójki" prowadził Marcin Pesta.

usc