Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
Dwójka
Konto Usunięte Konto Usunięte 03.11.2018

Niepodległość. Myśl, słowo i czyn

- Pojęcie niepodległości wprowadził ksiądz Stanisław Konarski. To lata trzydzieste XVIII wieku, kiedy elita polskiej myśli politycznej zaczęła zdawać sobie sprawę, że ojczyzna jest w zagrożeniu i jesteśmy na progu utraty suwerenności - mówił w Dwójce prof. Wojciech Kriegseisen.
Posłuchaj
  • Adres: Niepodległość (Klub Ludzi Ciekawych Wszystkiego/Dwójka)
Czytaj także

Oleandry, Pierwsza Kadrowa, Legiony, wybuch Wielkiej Wojny, który zmienił oblicze Europy, Ignacy Paderewski, Roman Dmowski i Józef Piłsudski, któremu Rada Regencyjna przekazała władzę. To mamy w pamięci, mówiąc: odzyskanie niepodległości. Ale przecież myśl o wyzwoleniu narodu nie zrodziła się dopiero w 1914 roku. W audycji "Klub Ludzi Ciekawych Wszystkiego" rozmawialiśmy o długiej drodze naszej ojczyzny do wolności.

Adres: Niepodległość znany był już podczas Sejmu Czteroletniego. Pozostawało pytanie: jak tam dojść? - Każde pokolenie Polaków począwszy od Konfederatów Barskich podrywało się do walki o niepodległość, bo tak właśnie należy traktować wszystkie próby powstańcze, które miały miejsce po rozbiorach. Ale zanim narodził się czyn, była myśl niepodległościowa uprawiana i krzewiona przez polską elitę polityczną - powiedział prof. Mariusz Wołos.

Co było pierwszym sygnałem, że Polacy nie zgadzają się na los, który ich ojczyźnie zgotowały obce mocarstwa? Kto uruchomił niepodległościowe myślenie? O tym w nagraniu audycji.

***

Tytuł audycji: Klub Ludzi Ciekawych Wszystkiego 

Prowadzi: Hanna Maria Giza

Goście:  prof. Wojciech Kriegseisen i prof. Mariusz Wołos

Data emisji: 3.11.2018

Godzina emisji: 16.00

mko/jp