Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
Dwójka
Jacek Puciato 11.05.2012

Energia pochodzi ze Słońca

Na każdy metr kwadratowy Ziemi średnio pada 260 watów energii. Wykorzystanie tej energii przez człowieka bezpośrednio to melodia przyszłości, ale potrafimy już korzystać z energii spadku wody albo z energii wiatru. Ale woda wyniesiona została a powietrze w ruch wprawione energią pochodzącą z naszej dziennej gwiazdy.
Energia pochodzi ze SłońcaNASA/JPL.
Galeria Posłuchaj
  • Energia pochodzi ze Słońca
  • O Pikniku Naukowym - rozmowa z dr hab. Konradem Bajerem
Czytaj także

Energia może objawiać się w wielu postaciach, takich jak: ruch, ciepło, światło, elektryczność. Definicja energii nie jest prosta dla laika: - Energia to wielkośc skalarna charakteryzująca stan układu fizycznego – mówił w studiu Dwójki zainstalowanym na Pikniku Naukowym Polskiego Radia i Centrum Nauki Kopernik prof. Andrzej Kajetan Wróblewski.

Fascynującą własnością energii jest jej wieczność i niezmienność. Energia nie powstaje z niczego i nie obraca się w nicość – może tylko zmieniać swoją postać.

- Emma Noether (jedna z najgenialniejszych fizyczek w historii) wykryła związek pomiędzy symetrią a wielkościami zachowanymi - zachwyca się prof. Aleksy Bartnik. - Jeśli układ jest niezmienniczy względem przesunięcia w czasie (zachowuje się tak samo dziś, jutro czy za tydzień), to znaczy, ze jest w nim zachowana energia.

A zatem - suma energii układu jest zawsze stała. I to jest nasz problem ze źródłami energii, której używamy na co dzień.

- Potocznie mówimy o zakładach "produkujących energię". To bardzo nieścisłe - podkreśla prof. Stanisław Bajtlik. - Te zakłady niczego nie produkują. One zamieniają jedną formę energii w inną: na przykład energię chemiczną zawartą w węglu czy ropie na energię elektryczną, łatwiejszą w użyciu, łatwiejszą do przesyłania.

Mimo że wiele już energii (!) zużyto na opisanie kolejnych światowych kryzysów energetycznych, energia elektryczna jest jednym z najtańszych towarów na Ziemi. Zapalenie stuwatowej żarówki to koszt 4 groszy na godzinę. Prof. Bartnik zauważył, że taką pracę bez trudu może wykonać człowiek siłą swych mięśni - to obrazuje, jek niezwykle tania jest energia elektryczna. Tańszy jest tylko tranzystor: za złotówkę można kupić milion tych urządzeń.

W audycji Hanny Marii Gizy mówiono o tym, jak zmieniało się pojęcie energii w ciągu wieków, czym jest ciemna energia, czym energia próżni, a czym energia psychiczna, a także o tym, dlaczego energetyka jądrowa jest najbezpieczniejszą z dostępnych nam form pozyskiwania energii elektrycznej.

Przed wejściem na żywo usłyszelismy nagraną wcześniej rozmowę z Magdaleną Fikus-Kryńską, która mówiła o idei Pikniku.

Zobacz więcej o Pikniku Naukowym Polskiego Radia i Centrum Nauki Kopernik.