Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
Dwójka
Michał Czyżewski 17.11.2013

Anne Applebaum zagląda za żelazną kurtynę

- Historia Europy Wschodniej jest częścią dziejów Zachodu, uzupełnia je i pomaga lepiej zrozumieć. Wcześniej poznanie tej części świata było bardzo utrudnione - mówiła w Dwójce Anne Applebaum, autorka książki "Za żelazną kurtyną".
Anne ApplebaumAnne ApplebaumGrzegorz Śledź/PR2
Galeria Posłuchaj
  • Anne Applebaum opowiada o książce "Za żelazną kurtyną - ujarzmienie Europy Wschodniej 1944-1956" (Dwójka)
Czytaj także

Anne Applebaum to jedna z najwybitniejszych dziennikarek świata, autorka "Gułagu", laureatka Nagrody Pulitzera. Jej najnowsza książka "Za żelazną kurtyną - ujarzmienie Europy Wschodniej 1944-1956" to moralny rozrachunek i bolesne przypomnienie, jak krucha może okazać się wolność społeczeństw.

W Dwójce Anne Applebaum przypomniała, że podzielenie strefy powojennych wpływów politycznych wynikało z doraźnych potrzeb głównych "rozgrywających" w Jałcie. - Zarówno dla Churchilla, jak i dla Roosevelta Europa Wschodnia nie była priorytetem w czasie wojny - mówiła. - W protokołach Jałty widzimy wyraźnie, że dla Zachodu ten region nie był najważniejszy. Dla Roosevelta istotne było, czy Sowieci będą go wspierać w wojnie przeciw Japonii i pomagać mu w tworzeniu ONZ. Dla Churchilla problemem była słabość Wielkiej Brytanii - dodała.

- Żelazna kurtyna była pewną metaforą opisującą podzielenie Europy - wyjaśniała dziennikarka. - Tak to wyglądało z perspektywy Zachodu. Dla Wschodu zaś żelazna kurtyna oznaczała dominację sowiecką. W mojej książce zastanawiam się, co owa dominacja znaczyła dla tego regionu i w jaki sposób była sukcesywnie rozszerzana od 1944 r., od Polski, przez Niemcy i Węgry do kolejnych państw - powiedziała.

Książka ukazała się po angielsku rok temu. Do tej pory ukazały się już tłumaczenia na szwedzki, duński, włoski, niemiecki; planowany jest też przekład francuski.  - To pokazuje, że zainteresowanie historią Europy Wschodniej jest wciąż duże - mówiła Anne Applebaum. - Świat nie chce już pisać o współczesnej polityce w Polsce, ale miniony okres historyczny jest wciąż ciekawy dla Zachodu, bo to przecież także część jego historii. Problem zimnej wojny był obecny w Ameryce, co pamiętam jeszcze z lat 80. Dla części Zachodu historia Europy Wschodniej może być czasem bardziej ciekawa niż dla mieszkańców tego regionu, bo ta historia uzupełnia naszą i pomaga ją lepiej zrozumieć. Wcześniej żelazna kurtyna utrudniała poznanie tej części świata - dodała.

Audycję prowadziła Hanna Maria Giza.