Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
Dwójka
Krzysztof Komarnicki 20.11.2012

Flamandzka wioska w Alpach

Uroki szesnastowiecznego malarstwa pejzażowego, czyli "Zima" Pietera Bruegla starszego.
Pieter Bruegel starszy: Zima z cyklu Pory rokuPieter Bruegel starszy: "Zima" z cyklu "Pory roku"wikipedia, domena publiczna

Zima albo Myśliwi na śniegu – obraz niderlandzkiego malarza Pietera Bruegla. Powstał w 1565, obecnie znajduje się w Kunsthistorisches Museum w Wiedniu. Dzieło to jest namalowane techniką olejną na desce (wymiary 117x162 cm). Stanowi część cyklu zatytułowanego Pory roku, który składał się z sześciu desek namalowanych w 1565 dla Niclaesa Jonghelincka.

Seria obrazów, do których należy dzieło, nawiązuje do długiej, sięgającej jeszcze średniowiecza tradycji umieszczania w modlitewnikach i brewiarzach wykonanych z wielką starannością i szczegółowością miniatur przedstawiających życie dworu i wsi.

- Mamy tu flamandzką wioskę w alpejskiej dolinie. To krajobraz złożony, na pierwszy rzut oka jest to typowy krajobraz zimowy północnej Europy, ale skąd te góry? - podkreśla specyfikę Brueglowskiego pejzażu dr Grażyna Bastek. - Góry, które znajdujemy w wielu obrazach Bruegla, pochodzą z jego szkicownika, który prowadził, przejeżdżając przez Alpy dwukrotnie: w drodze do Włoch i z Włoch. Ale to nie tylko alpejska reminiscencja. Bruegel nawiązuje i tu do bardzo szacownej tradycji niderlandzkiej "kosmicznego pejzażu", wymyślonego. Złożony jest on z wszelkich elementów znanego świata.

/

Audycja Michała Montowskiego.