Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
Dwójka
Jacek Puciato 07.03.2011

Tęczowa Trybuna

Nowa książka o Stefanie Kisielewskim, łódzki spektakl oper połączonych oraz wrocławska sztuka o kibicach i dyskryminacji.
Tęczowa Trybunamateriały promocyjne
Posłuchaj
  • Jacek Hawryluk o podwójnym spektaklu w Teatrze Wielkim w Łodzi
  • Małgorzata Gąsiorowska o swojej książce poswięconej Stefanowi Kisielewskiemu
  • Monika Strzępka i Paweł Demirski o swoim nowy spektaklu
Czytaj także

W poniedziałkowym "Wybieraj Dwójkę" rozmawialiśmy z Małgorzatą Gąsiorowską, autorką najnowszej publikacji poświęconej twórczości Stefana Kisielewskiego – dziś mija 100. rocznica urodzin kompozytora. Autorka twierdzi, że książka ta powstała ze złości, wywołanej faktem, że tak niewiele ludzi zdaje sobie sprawe z tego, że Stefan Kisielewski był także znakomitym kompozytorem.

Zrecenzowaliśmy także spektakl w Teatrze Wielkim w Łodzi łączący "Dydonę i Eneasza" Henry'ego Purcella oraz "Zamek Sinobrodego" Beli Bartóka – dwie historie, które dzielą epoki, ale spaja temat wielkiej miłości. Skomplikowane koleje losu bohaterów zmuszają do refleksji nad przemijaniem i barierami, które być może tkwią w każdym z nas.

- Najważniejsze pytanie - jak połączyć dwie opery, tak aby pozostały niezależnymi utworami, ale żeby jednocześnie spektakl tworzył jedną całość - jest najbardzierj istotne z punktu widzenia widza. Tym pomysłem okazał się prolog, którym był taniec śmierci. Połączenie tych dwóch tragicznych opowieści jest arcyciekawe - tak o spektaklu mówił nasz gość, Jacek Hawryluk.

Mówiliśmy również o spektaklu "Tęczowa Trybuna 2012" Moniki Strzępki i Pawła Demirskiego w Teatrze Polskim we Wrocławiu. Prapremiera spektaklu jest częścią teatralnego projektu, podejmującego temat demokratyzacji życia publicznego w Polsce. Punktem wyjścia są powstające w polskich miastach stadiony, na których odbędą się mecze Mistrzostw Europy w Piłce Nożnej w 2012 roku. Swoim przedstawieniem autorzy otwierają pole dyskusji o komercjalizacji przestrzeni publicznej, a także dyskryminacji ze względu na tożsamość, status majątkowy itd.

- Chyba pierwszy raz robimy taką rzecz, która jest w takim stopniu zrealizowana w trakcie prób, to przedstawienie jest efektem inicjatywy obywatelskiej. Spektakl opowiada o tym, co obywatel może zrobić dla siebie czy dla inicjatywy, którą stwarza w tzw. państwei demokratycznym i o tym, dlaczego to nigdy się nie udaje - mówiła Monika Strzępka.

- Jest znaczna różnica między Polską, a Europą w temacie geje i sport. W Polsce ten problem jest zupełnie zamknięty, a właściwie - nigdy nie został otwarty. Natomiast jest masa takich inicjatyw na świecie, które kojarzą sport ze sprawą homoseksualizmu - zwracał uwagę Paweł Demirski.

Audycję przygotowała Justyna Piernik.

Aby wysłuchać rozmów, kliknij odpowiednie ikony dźwięków w boksie Posłuchaj po prawej stronie.