Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
Dwójka
Michał Czyżewski 10.10.2013

Literacki Nobel dla Alice Munro

W audycji "Wybieram Dwójkę" rozmawialiśmy o Alice Munro, tegorocznej laureatce literackiej Nagrody Nobla. Opowiedzieliśmy też o ulubionej książce z dzieciństwa naszego noblisty - Czesława Miłosza.
Literacki Nobel dla Alice Munro
Galeria Posłuchaj
  • Rozmowa o Alice Munro, laureatce Literackiej Nagrody Nobla 2013 (Wybieram Dwójkę)
  • O powieści "Doktor Muchołapski" z Markiem Zagańczykiem rozmawiała Aleksandra Łapkiewicz (Wybieram Dwójkę)
  • Prof. Andrzej Z. Makowiecki opowiada o swojej najnowszej książce "Warszawskie kawiarnie literackie" (Wybieram Dwójkę)
Czytaj także

- Alice Munro to "mistrzyni krótkiej formy literackiej" - uzasadniła w werdykcie Akademia Szwedzka przyznając literacką Nagrodę Nobla kanadyjskiej pisarce.

Jej książki zostały przetłumaczone na ponad 20 języków, a w 2009 roku została uhonorowana prestiżową Międzynarodową Nagrodą Bookera za całokształt twórczości literackiej. Alice Munro tworząca w języku angielskim jest przedstawicielką nurtu tak zwanej "literatury kobiecej". W swych utworach skupia się na trudnych relacjach międzyludzkich, zwłaszcza w życiu kobiet. Podejmuje też problemy okresu dorastania dziewcząt.
Wydała liczne zbiory opowiadań, między innymi: "Taniec szczęśliwych cieni", "Kocha, lubi, szanuje", "Drogie życie", "Za kogo ty się uważasz?". Książki Munro zostały przetłumaczone na ponad 20 języków, a jej twórczość była wielokrotnie nagradzana, zarówno w Kanadzie, jak i innych krajach. Między innymi trzykrotnie otrzymała Governor General's Award for Fiction, Canadian Booksellers Award i Canada-Australia Literary Prize.

Poza tym w audycji: szalony profesor, ekscentryczny angielski lord, sekretne eliksiry, niezwykła przygoda... "Doktor Muchołapski" to książka dzieciństwa Czesława Miłosza. XIX-wieczna powieść o wątkach kryminalnych i detektywistycznych wprowadzająca w niezwykły świat owadów.  "Doktor Muchołapski" otwiera serię "Małe Zeszyty" przeznaczoną dla dzieci i młodzieży. Znajdą się w niej ulubione lektury z młodości wielkich pisarzy wprowadzające w przyrodę, literaturę i historię.

Gościliśmy również prof. Andrzeja Z. Makowieckiego, który opowiedział o swojej najnowszej książce "Warszawskie kawiarnie literackie". W kawiarni literackiej, niezwykłym zjawisku kulturowym schyłku wieku XIX i całego wieku XX, spotykało się warszawskie środowisko literackie, by zawiązywać kontakty i przyjaźnie, wymieniać opinie o literaturze i sztuce.

Audycję przygotowała Katarzyna Nowak.

10 października (czwartek)