Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
IAR / PAP
Sabina Treffler 30.01.2020

Prezydent: to wielki krok w rozwoju i modernizacji polskiej energetyki

- Te bloki będą miały gwarantowane zasilanie z pełną dywersyfikacją źródeł dostaw. Dostawy gazu będą z różnych kierunków, to stanowi gwarancję, że to paliwo będzie dostarczane - powiedział prezydent Andrzej Duda w czasie uroczystości podpisania kontraktu na budowę dwóch bloków energetycznych na gaz o mocy po 700 MW w Elektrowni Dolna Odra (ZEDO) w Nowym Czarnowie (zachodniopomorskie).
Posłuchaj
  • Andrzej Duda: cieszą mnie amerykańskie inwestycje w Polsce (IAR)
  • Andrzej Duda: to ogromne ograniczenie emisji CO2 w stosunku do bloków węglowych, to dowód, że rzeczywiście realizujemy politykę ochrony klimatu (IAR)
Czytaj także

W Nowym Czarnowie, w województwie zachodniopomorskim, podpisano kontrakt na budowę dwóch bloków gazowo-parowych w elektrowni Dolna Odra. Prezydent Andrzej Duda powiedział, że to wielki krok na drodze modernizacji polskiej energetyki.

1200_Duda_PAP.jpg
Prezydent: rozwój nowoczesnych systemów wyzwaniem i szansą dla Polski

Jak mówił Andrzej Duda, budowa nowych jednostek będzie skokiem technologicznym, ale też skutkiem pewnego procesu, zapoczątkowanego przez prezydenta Lecha Kaczyńskiego. - To on postanowił, że terminal LNG powstanie na Pomorzu Zachodnim - przypomniał.

Dwa nowe bloki gazowo-parowe o mocy 1400 megawatów zastąpią stare bloki węglowe z lat 70. - To bardzo ważna inwestycja dla naszej polityki klimatycznej - przekonywał prezydent.

Ekologiczna modernizacja


Andrzej Duda wskazał, że modernizacja elektrowni ma na celu między innymi redukcję emisji CO2, na co pozwolą nowe bloki gazowe.

- W stosunku do obecnie używanych bloków, które są zasilane węglem kamiennym, nowa inwestycja pozwoli na ogromne ograniczenie emisji dwutlenku węgla do atmosfery - mówił prezydent.

Dodał, że to "wpisuje się we współczesną politykę światową i europejską" i jest dowodem dla wszystkich naszych partnerów, że Polska realizuje politykę ochrony klimatu.

Inwestycje w unowocześnienie

EPig3wkUYAMMcA- (1).jpg
Kontrakt na energetyczne bloki gazowe. Sasin: pomnik współpracy polsko-amerykańskiej

Prezydent powiedział, że nowa inwestycja to także budowanie miksu energetycznego, "który jest w naszym kraju strategicznie zaplanowany do 2040 roku".
Jak mówił, "obok wielkich, supernowoczesnych, ogromnych jak na skalę światową, pierwszych tak wielkich w Europie" bloków gazowo-parowych, powstanie tutaj także "ogromne pole produkujące energię solarną".

- Oprócz tego, PGE będzie realizowało elektrownie wiatrowe w systemie off-shore. Także te inwestycje, które są planowane także i w energię tzw. zieloną, energię odnawialną - tutaj w zachodniej Polsce (...) są faktycznie ogromne - powiedział.

- W efekcie PGE ma ambicje i ma nadzieję osiągnąć poziom 25 proc. całej produkowanej energii, jako energii produkowanej właśnie ze źródeł odnawialnych - dodał prezydent i zaznaczył, że "idziemy w kierunku unowocześniania naszego sektora energetycznego".

Polsko-amerykańska współpraca

- Proszę tę inwestycję postrzegać także jako efekt udanej współpracy polsko-amerykańskiej - mówił prezydent. Andrzej Duda dodał, że bardzo cieszy go obecność podczas uroczystości ambasador USA.

Inwestycję realizuje polska spółka Polimeks Mostostal we współpracy z amerykańską firmą General Electric.

- Cieszą mnie amerykańskie inwestycje w Polsce i mam nadzieję, że współpraca pomiędzy polską gospodarką a największą gospodarką na świecie, jaką jest gospodarka amerykańska, będzie się rozwijała - mówił Andrzej Duda.

Łączna wartość inwestycji to około 4 miliardy złotych. Nowe bloki gazowo-parowe mają zostać przekazane do eksploatacji pod koniec 2023 roku.

st