Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
IAR
Michał Błaszczyk 17.05.2022

Wakacje kredytowe, wsparcie w spłatach rat. Premier Morawiecki obiecuje pomoc zadłużonym

Rada Ministrów przyjęła projekt zmian w prawie zmierzający do ulżenia kredytobiorcom w obliczu wywołanej rosyjską wojną na Ukrainie inflacją i związaną z tym podwyżką stóp procentowych. Premier Mateusz Morawiecki wyjaśnił, że chodzi o wakacje kredytowe i bezpośrednie wsparcie dla mających kredyty hipoteczne.

Premier Mateusz Morawiecki podkreślił w opublikowanym na Facebooku nagraniu, że jego rząd "nie pozwoli, by działania Władimira Putina pokrzyżowały Polakom plany na przyszłość".

Pierwszym narzędziem do walki ma być pomoc kredytobiorcom poszkodowanym przez rosnące stopy procentowe i w efekcie raty kredytów. Rada Ministrów przyjęła projekt ustawy w tej sprawie.

Wakacje kredytowe, wsparcie finansowe, presja na banki

W nagraniu opublikowanym na Facebooku Mateusz Morawiecki wyjaśnił, że wsparcie będzie polegało między innymi na wakacjach kredytowych. - Każdy będzie mógł skorzystać z ośmiu miesięcy wakacji kredytowych, bez dodatkowych warunków i opłat. Po drugie, rodziny w najtrudniejszej sytuacji materialnej otrzymają wsparcie w spłacie kredytu, nawet do 2 tys. złotych miesięcznie - wyjaśnił szef rządu.

Mateusz Morawiecki przypomniał także, że Rada Ministrów zobowiązuje banki do tego, "by wzięły większą odpowiedzialność za wsparcie kredytobiorców". - Jedziemy przecież na tym samym wózku i musimy się wspierać - podkreślił.

Dodał, że nie da się nikogo zmusić do solidarności, ale instytucje zaufania publicznego mają zobowiązania wobec społeczeństwa, a odpowiedzialne państwo musi wywiązywać się z roli gwaranta tych zobowiązań.

Pierwsze wnioski być może jeszcze w lipcu

Minister finansów Magdalena Rzeczkowska powiedziała Polskiemu Radiu, że pierwsze wnioski o wakacje kredytowe będzie można składać prawdopodobnie już w lipcu.

00:26 rzeczkowska - setka .mp3 Minister Magdalena Rzeczkowska: pomoc dla kredytobiorców to jeden z ważniejszych elementów przeciwdziałania skutkom wysokiej inflacji i kryzysowi międzynarodowemu wywołanemu wojną na Ukrainie (IAR)

Rządowy projekt trafi do Sejmu

Projekt ustawy przewiduje też możliwość zastąpienia obecnie używanego przez banki wskaźnika WIBOR na inny. Procedurę wyznaczenia zamiennika ma rozpocząć Komisja Nadzoru Finansowego, a w wypracowanie nowego rozwiązania zostanie zaangażowany Komitet Stabilności Finansowej.

Ponadto minister finansów będzie mógł określić zamiennik w drodze rozporządzenia. Jeżeli nie uda się doprowadzić do wyznaczenia nowego wskaźnika w ten sposób, to rząd wprowadzi zamiast WIBOR-u stawkę POLONIA. To średnia ważona stawki jednodniowych pożyczek międzybankowych obliczana przez Narodowy Bank Polski.

Projekt ustawy dotyczący pomocy kredytobiorcom już jako formalny dokument zostanie teraz skierowany do Sejmu. Przepisy mają wejść w życie od 1 lipca.

Rządowy projekt zmienia definicję kredytu mieszkaniowego, dodając przesłankę zaspokajania potrzeb mieszkaniowych kredytobiorcy. Ma to wykluczyć możliwość uzyskania wsparcia w przypadku posiadania innego spółdzielczego prawa do lokalu mieszkalnego lub domu jednorodzinnego, lub innego roszczenia o przeniesienie na kredytobiorcę prawa własności do okrRządowy projekt zmienia definicję kredytu mieszkaniowego, dodając przesłankę zaspokajania potrzeb mieszkaniowych kredytobiorcy. Ma to wykluczyć możliwość uzyskania wsparcia w przypadku posiadania innego spółdzielczego prawa do lokalu mieszkalnego lub domu jednorodzinnego, lub innego roszczenia o przeniesienie na kredytobiorcę prawa własności do określonej kategorii lokali (PAP)

Około dwóch milionów kredytobiorców

Według szacunków rządu, pakiet pomocowy dla kredytobiorców pomoże finansowo około dwóm milionom Polaków, którzy mają problemy ze spłatą zobowiązań w związku z inflacją i wzrostem stóp procentowych.

Czytaj także:

Soboń: zwiększamy Fundusz Wsparcia Kredytobiorców o 1,4 mld zł - zobacz video

mbl