Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
PAP
Paweł Słójkowski 03.05.2020

Tenisiści przetrą szlak innym sportowcom. "Mamy świadomość odpowiedzialności"

Od poniedziałku amatorzy będą mogli grać w tenisa, a zawodowi gracze wznowić profesjonalne treningi na kortach. To pierwszy etap otwierania sportu po obostrzeniach związanych z epidemią koronawirusa, na który zgodziła się minister sportu Danuta Dmowska-Andrzejuk.

- Jesteśmy wdzięczni pani minister za zaufanie i uwzględnienie naszych postulatów. Ale też mamy świadomość wielkiej odpowiedzialności, jaka wiąże się z bezpiecznym powrotem na korty. Dlatego przygotowaliśmy szczegółowe procedury dla wszystkich graczy i właścicieli obiektów. Ich bezwzględne wdrażanie i przestrzeganie umożliwi stopniowy powrót do normalności - powiedział prezes Polskiego Związku Tenisowego Mirosław Skrzypczyński.

To dopiero pierwszy krok, a od jego skutków będą zależały kolejne etapy odmrażania całego sportu po pandemii koronawirusa.

- Dlatego liczymy na odpowiedzialność i rozsądek wszystkich ludzi grających w tenisa, bo musimy mieć przed oczami przede wszystkim nasze bezpieczeństwo i dobro dyscypliny. Jednocześnie w PZT przygotowujemy procedury, które będzie można wdrażać w kolejnych etapach - dodał prezes.

Od 4 maja zawodowi tenisiści będą mogli wznowić treningi na kortach otwartych i zadaszonych, ale z rozsuwanymi ścianami. Amatorzy będą mogli grać nie tylko w singla, ale też w debla i miksta(na korcie mogą przebywać maksymalnie cztery osoby). Wszystko jednak musi się odbywać w zgodzie ze szczegółowymi procedurami. Przedstawiono je na oficjalnej stronie PZT.

- Pewnie będzie trudno przyzwyczaić do niepodawania sobie ręki przed rozpoczęciem gry i po niej, ale to konieczność. Chyba wszyscy nauczyli się już obowiązkowego mycia i odkażania rąk, co będzie niezbędne przed wejściem na korty, ale i przy ich opuszczaniu. Nie będzie można po meczu posiedzieć na ławeczce i porozmawiać. Trzeba będzie szybko zwolnić kort, żeby można było jego okolice odkazić przed wejściem następnych chętnych. No i koniecznie na obiekt dotrzeć trzeba już w stroju sportowym, bo szatnie i łazienki będą zamknięte, a jedynie będzie można korzystać z toalet i umywalek - wyliczył najważniejsze zasady szef tenisowej federacji.

>>>Nowy termin French Open? Tenisiści dostaną więcej czasu na przygotowanie

W drodze na obiekt czy podczas powrotu do domu trzeba będzie oczywiście nosić maseczki ochronne na twarzy, ale już na korcie w trakcie gry nie będą one konieczne. Płatności najlepiej regulować bezgotówkowo, a rezerwację kortów dokonywać telefonicznie lub online. Trzeba też pamiętać o posiadaniu własnych rakiet i piłek, bo ich wypożyczenie będzie niemożliwe. Swoje piłki warto też oznaczyć, żeby były przypisane do danego kortu i nie myliły się.

Tenis jest jedną z kilku dyscyplin, które od poniedziałku będą stopniowo wznawiać działalność, w przeciwieństwie do sportów halowych. Ale na razie tylko w charakterze treningowym i rekreacyjnym, bo wciąż nie można organizować imprez sportowych czy turniejów.

- Musimy się uzbroić w cierpliwość i pamiętać, że to pierwszy krok, a od tego czy będziemy się zachowywać odpowiedzialnie i przestrzegać wszystkich zakazów oraz procedur, będzie zależało przechodzenie do kolejnych etapów odmrażania sportu. W Polskim Związku Tenisowym już pracujemy nad realnymi scenariuszami na kolejne tygodnie i miesiące. Przygotowujemy np. szczegółowy plan drugiej edycji Lotos PZT Polish Tour. Ze względu na sytuację epidemiologiczną tym razem będą w nim brać udział tylko polscy tenisiści. Jeśli wszystko się uda zgrać, to nasza krajowa czołówka będzie mogła wystartować w 8-10 turniejach i szykować formę na pierwsze międzynarodowe starty po wznowieniu sezonu przez WTA i ATP - zaznaczył Skrzypczyński.

Międzynarodowe władze kobiecego i męskiego tenisa zawiesiły rozgrywki do lipca, ale prawdopodobnie nie jest to ostateczny termin. Wiele wskazuje, że faktyczne wznowienie rywalizacji z udziałem czołowych graczy nastąpi pod koniec lata, a być może na początku jesieni. Wszystko będzie zależeć od dalszego rozwoju epidemii koronawirusa na świecie.

ps